KinoKultura

„The Silent Escape”. Lubelska premiera filmu i spotkanie z Oswaldem Rodrigo Pereirą

Kino Bajka zaprasza na lubelską premierę filmu „The Silent Escape” i spotkanie filmowcem, reporterem i himalaistą Oswaldem Rodrigo Pereirą. Bohaterem jest Bartek Ziemski, który jako pierwszy Polak zjechał na nartach ze szczytu Annapurny, a niespełna miesiąc później dokonał pierwszego w historii pełnego zjazdu z wierzchołka Dhaulagiri.

Oswald Rodrigo Pereira wiosną 2023 roku pojechał z Bartkiem Ziemskim zdobyć dwa ośmiotysięczniki, Annapurnę i Dhaulagiri. Podczas aklimatyzacji na pierwszym z nich lawina porwała cały ich sprzęt przygotowany do ataku szczytowego. Mimo to, między innymi dzięki pomocy innych wspinaczy, udało im się skompletować zapasowy ekwipunek i 17 kwietnia stanęli na szczycie Annapurny, bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Spektakl „Kto ma Klucz” wraca do Chatki Żaka

Bartek zjechał ze szczytu na nartach –  był to pierwszy polski zjazd, a Oswald zrobił z tego dokumentację filmową i fotograficzną. Niespełna miesiąc później jako pierwsi w sezonie stanęli na szczycie Dhaulagiri, również bez korzystania z dodatkowego tlenu i bez osobistego wsparcia Szerpów. Bartek zjechał z wierzchołka na nartach – był to pierwszy pełny zjazd w historii, a Oswald sfotografował i sfilmował ten wyczyn ze szczytu.

W oparciu o te wydarzenia powstał krótkometrażowy film dokumentalny „The Silent Escape”. Dokument, który swoją premierę miał jesienią 2023 roku w Korei Południowej, aktualnie jest wyświetlany w ramach międzynarodowego tournée w 20 krajach na świecie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W kinie w Lublinie. Filmowe propozycje na luty w cyklu Miasto movie

Film w reżyserii uczestnika wydarzeń, Oswaldo Rodrigo Pereiry, jest opowieścią o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach Świata. To jednocześnie historia o determinacji i solidarności.

Premierowa projekcja filmu w lubelskim kinie Bajka odbędzie się we wtorek, 20 lutego, o godz. 18:00. Po pokazie będzie można wziąć udział w spotkaniu z reżyserem.

Bilety dostępne w kasie kina i na kinobajka.pl

fot. materiały prasowe

2 komentarze do “„The Silent Escape”. Lubelska premiera filmu i spotkanie z Oswaldem Rodrigo Pereirą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *