KoncertyKulturaLublin

Ogród Saski wypełni się tańcem, śpiewem i muzyką ludową

W ten weekend Ogród Saski stanie się areną ludowych dźwięków i kolorowych tańców. W dniach 16 – 18 czerwca na scenie Muszli Koncertowej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

– Przed nami znany i lubiany cykl koncertów „Lublin – Lublinowi”. Zapraszam na trzydniowe spotkanie z polskim folklorem w wykonaniu naszych wspaniałych i wyjątkowych Kaniorowców. Zespół przez lata stał się fenomenem na skalę krajową i międzynarodową oraz kulturalnym ambasadorem nie tylko naszego regionu, ale też kraju. Podczas swoich występów zawsze zachwyca profesjonalizmem i pozytywną energią – mówi Beata Stepaniuk-KuśmierzakZastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Koncerty stanowią podsumowanie całego roku pracy wszystkich 15 grup Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, które na tę okazję przygotowały bogaty i różnorodny program artystyczny.

Podczas trzydniowych koncertów na scenie Muszli Koncertowej zaprezentuje się ponad 500 utalentowanych wykonawców. Widowisko obejmie wszystkie formacje Zespołu, od najmłodszych rytmicznych po Reprezentacje i grupę Seniorów.

W piątek na scenie zaprezentują się grupy takie jak: I Reprezentacja, Lubelacy, Lubelacy I, Dzieci Lublina, Słoneczka i Wiolinki. Natomiast w sobotę wystąpią: I Reprezentacja, Seniorzy, Lubelanki, Lubliniaczki i Mali Muzykanci. Na zakończenie, w niedzielę (18 czerwca), swoje umiejętności taneczne zaprezentują: II Reprezentacja, Lubliniacy, Mały Lublin, Mały Lublin I, Lublinianki i Małe Lublinianki.

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć piękno tańców ludowych z różnych regionów Polski, od rodzimych lubelskich, podlaskich i rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich i cieszyńskich po kaszubskie. Nie zabraknie również tańców narodowych, takich jak polonezy, mazury, kujawiaki, oberki i krakowiaki. Repertuar obejmuje artystycznie opracowane tańce, melodie oraz pieśni, przygotowane przez własnych choreografów i muzyków.

Ogród Saski ugości imprezę, która stanowi część programu obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Występy rozpoczynają się o godzinie 17:00.

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej to miejska instytucja kultury, która w tym roku świętuje  jubileusz 75 lat istnienia. W 2010 roku Zespół zapoczątkował również tradycję obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprzez wspólne wykonanie poloneza w centrum miasta, w którym brali udział zarówno mieszkańcy Lublina, jak i mieszkanki.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *