UMCS i MPWiK łączą siły
Statystyki są porażające. Szacuje się, że w ciągu tygodnia spożywamy tyle mikroplastiku, ile waży karta kredytowa. Do tego dochodzą pozostałości leków i innych substancji, które trafiają do wody i mogą wpływać na nasze zdrowie. Problem narasta, ale są też dobre wiadomości. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie łączą siły, by skuteczniej walczyć z tymi zagrożeniami.
Umowę o kontynuacji współpracy pomiędzy uczelnią a MPWiK podpisano w czwartek, 6 marca. Sygnatariuszami porozumienia byli rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski oraz prorektor prof. Zbigniew Pastuszak, a ze strony MPWiK – prezes Artur Szymczyk i wiceprezes Sławomir Matyjaszczyk.
Wspólny front przeciwko zanieczyszczeniom
Porozumienie otwiera drogę do badań nad nowoczesnymi metodami oczyszczania wody i ścieków. Naukowcy i specjaliści MPWiK zamierzają pracować nad skutecznym usuwaniem mikroplastiku, farmaceutyków oraz substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. W planach są także innowacyjne rozwiązania w zakresie biomonitoringu ścieków, odzyskiwania cennych surowców oraz zwiększenia produkcji biogazu. Kluczową rolę w tych działaniach odegrają naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych i Instytutu Nauk Chemicznych UMCS.
– Nasza współpraca instytucjonalna trwa od wielu lat, ale wraz z postępem technologicznym, cywilizacyjnym, jak również z wdrażaniem nowych technologii na potrzeby badań naukowych i dydaktyki, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż jeszcze parę lat temu. Dzisiaj stawiamy na interdyscyplinarność w podejściu badawczym, a to przekłada się na bardziej precyzyjne rozpoznawanie i bieżący monitoring potencjalnych zagrożeń. W efekcie mamy szansę na sprawne zlokalizowanie źródła zanieczyszczeń i szybszą interwencję w przypadku jakichkolwiek zagrożeń bakteriologicznych, biologicznych czy chemicznych – podkreślił prof. Dobrowolski.
Nowoczesne badania i edukacja
MPWiK i UMCS nie tylko prowadzą wspólne badania, ale także stawiają na rozwój przyszłych specjalistów. W ramach współpracy organizowane będą szkolenia, warsztaty, praktyki i staże dla studentów. Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli zdobywać doświadczenie w realnych projektach, mających wpływ na jakość wody w Lublinie.
– Stoimy przed wyzwaniami dyrektyw ściekowych i wodnych, które zmuszają nas do nieco innego spojrzenia na zasób, którym dysponujemy – zarówno jeśli chodzi o wodę, jak również o ścieki oczyszczone. Te wyzwania stoją przed nami i myślę, że dzięki wspólnej pracy będziemy mogli efektywniej wdrażać nowoczesną technologię – zaznaczył prezes MPWiK Artur Szymczyk.
Innowacje na rzecz czystej wody
Jednym z największych wyzwań jest usuwanie mikrozanieczyszczeń, takich jak resztki leków. Jak podkreślił prof. Grzegorz Janusz, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UMCS, naukowcy już pracują nad rozwiązaniami opartymi na polimerach naturalnych i mikrobiologicznych enzymach.
– Wychodzimy naprzeciw potrzebom oczyszczania linii ścieków. Mikrozanieczyszczenia to np. wszystkie leki, które są często nadmiarowo używane i spływają z całego miasta. Analizy wskazują, że z każdym rokiem ich ilość będzie się zwiększać. Bardzo trudno się je usuwa, ale nasz Instytut ma pomysły i konkretne sposoby, jak można to zrobić, m.in. przez absorpcję na polimerach pochodzenia naturalnego i z pomocą różnych enzymów pochodzenia mikrobiologicznego. Warto dodać, że wychodzimy naprzeciw potrzebom MPWiK i prowadzimy także nowoczesne badania genetyczne – wyjaśnił prof. Janusz.
Fot. UMCS