Ambientowa Noc Muzeów w Państwowym Muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na wyjątkowe wydarzenie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Mowa o „ReCall Memory x Cisza”, czyli interdyscyplinarny projekt organizowany wspólnie z muzykami z kolektywu ambientowego Silent Booking – Pawłem Pruskim i Etą Hox – oraz grupą Tving Stage Design odpowiedzialną za projekcje wizualne.
Wydarzenie składa się z dwóch części. Pierwszą z nich będzie wieczorne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, który opowiadając o kluczowych faktach związanych z funkcjonowaniem Majdanka i przybliżając historie więźniów obozu, wprowadzi odbiorców do drugiej części spotkania.
Odbędzie się ono w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie podczas nocnego koncertu muzyki ambientowej uczestnicy wydarzenia będą mogli oddać się refleksji, wyciszyć i domknąć doświadczenie wizyty w miejscu byłego obozu. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja abstrakcyjnych wizualizacji.
Cytując artystów Silent Booking: – „Nie sposób objąć rozumem ogromu cierpienia i krzywdy, której doznali ludzie w tym miejscu. Nie próbujemy tego robić. Ale możemy trwać obok, pamiętać i słuchać. A muzyka, ze swoją siłą wyrażania emocji, może pomóc nam znaleźć przestrzeń do refleksji, zadumy i wspólnego milczenia”.
Tomasz Gawroński (a.k.a Tving Stage Design) podkreśla również: – „To bardzo poruszający i wymagający projekt. Po zwiedzaniu miejsca tak silnie nacechowanego cierpieniem i historią, nasze wizualizacje mogą odegrać rolę czysto estetyczną, ale także duchową — jako forma cichego ukojenia, kontemplacji, jakby „oddechu”. Każda z kolejnych wizualizacji jest abstrakcyjna, czarno-biała, subtelna. Zaprojektowana tak, by razem z muzyką tworzyły przestrzeń dla ukojenia i wywołania stanu cichej obecności”.
Celem projektu „ReCall Memory x Cisza” jest zwrócenie uwagi na percepcję emocji wywołanych u odbiorcy zwiedzającego były obóz oraz ich późniejszy transfer. To także nowoczesny sposób prezentacji tematów, które w swojej codziennej działalności podejmuje Państwowe Muzeum na Majdanku. Wydarzenie jest także doskonałą możliwością międzypokoleniowego dialogu, gdzie obok byłych więźniów KL Lublin podczas koncertu na sali zasiądą ich wnukowie oraz prawnukowie.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:15 w sobotę (17 maja). Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: [email protected]
O artystach:
Paweł Pruski – producent i kompozytor muzyki elektronicznej, specjalizujący się w ambientowych i eksperymentalnych brzmieniach. Od lat tworzy unikalne kompozycje, które łączą organiczność z subtelną warstwą syntetyczną oraz nagraniami terenowymi. Jego muzyka, będąca synonimem głębi i immersji, zdobyła uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków. Twórczość Pruskiego przybiera różnorodne formy – od koncertów, przez wystawy galeryjne, udźwiękowienia filmowe, po albumy producenckie. Do tej pory wydał siedem albumów, współpracując z brytyjską wytwórnią Whitelabrecs, włoską Crisalisound oraz polską Four Tapes Rec.
Eta Hox – producentka, DJ’ka i artystka dźwiękowa z Krakowa. Od ponad dekady aktywna na polskiej scenie niezależnej, prezentuje sety DJ’skie i hybrydowe, w których swobodnie łączy ambient, techno, noise i muzykę eksperymentalną. Jej miksy były emitowane m.in. na antenie Rinse FM, Intergalactic FM, wystąpiła także na żywo w nowojorskim Newtown Radio. Od 2024 roku rozwija również solowy projekt ambientowych live actów – kontemplacyjnych form dźwiękowych opartych na analogowym syntezatorze, samplingu i cyfrowej produkcji. Jej muzyka powstaje z myślą o uważnym słuchaniu i przestrzeni. Jest współtwórczynią projektu Silent Booking, promującego ambient w Polsce.
Tving Stage Design – to wizualne uniwersum Tomka Gawrońskiego, który od ponad dekady tworzy szeroko pojęte projekty sceniczne. Ich zakres to m.in. animacje, teledyski, grafiki, instalacje ledowe i laserowe czy projekcje video mappingowe. Twórczość TSD jest mocno związana ze sceną klubową i muzyką elektroniczną, z której czerpie inspiracje, jak również z licznymi teatrami w kraju, czy projektantami mody. Współpracował z takimi festiwalami jak Tauron Nowa Muzyka, Sacrum Profanum, Up To Date Festival, Unsound czy Mayday Polska. Tomek Gawroński przez lata odpowiadał za oprawę wizualną takich artystów jak np. duet Skalpel czy Emika, obok której wstąpił w Funkhaus w Berlinie.