KulturaWydarzenia

„Jesus Christ Superstar”, lubelska premiera najsłynniejszej rock opery

W dniach 23-24 marca zobaczymy pierwszą premierę sceniczną w Lublinie kultowej rock opery „Jesus Christ Superstar”. To hipisowska wersja Ewangelii, historia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa opowiedziana oczami jego zwolenników i przeciwników. Po wystąpieniach scenicznych na deskach teatrów na całym świecie spektakl zobaczą widzowie Opery Lubelskiej zgromadzeni na Sali Operowej CSK.

„Jesus Christ Superstar” to kultowa rock opera, jeden z największych przebojów w historii muzyki ze znakomitym librettem Tima Rice’a i genialną muzyką Andrewa Lloyda Webbera. Przedstawia ostatnie siedem dni życia Chrystusa na podstawie tekstów Ewangelii. W sztuce mieszają się elementy świeckie i biblijne, czasy współczesne z dawnymi. W tej ilustrowanej muzyką rockową opowieści Jezus kreowany jest na pierwszego młodzieżowego idola w dziejach świata. Dzieło angielskich twórców nie zestarzało się ani trochę, mimo że od premiery minęło ponad 50 lat.

W Lublinie w roli tytułowej zobaczymy zwycięzcę finału programu „Szansa na Sukces Opole 2021” Tomasza Bulzaka oraz aktorów związanych z Operą Lubelską, tj. Marcina Zagrodnika i Patryka Pawlaka. W roli Marii Magdaleny wystąpią wokalistka i dyrektorka Teatru Muzycznego Adria w Koszalinie Magdalena Łoś-Wojcieszek oraz solistka Opery Lubelskiej Dorota Szostak-Gąska. Z kolei rolę Judasza wykreują Adam Pstrowski, artysta występujący w koncertach rockowo-symfonicznych z udziałem Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, oraz solista Opery Lubelskiej Jakub Gąska.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Man, dramaturg, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Kierownictwo muzyczne objął Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia, który dyrygował orkiestrami na całym świecie i większości filharmonii w Polsce, a obecnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej. W obsadzie znajdą się gwiazdy polskich scen musicalowych i operowych oraz soliści, chór, balet i orkiestra Opery Lubelskiej – łącznie 111 artystów.

fot. Opera Lubelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *