Sukienki Ślicznej Panienki w Muzeum Sztuki Złotniczej
Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym odbędzie się niezwykła prezentacja na temat historii metalowych, pozłacanych i posrebrzanych sukienek cudownego obrazu Zwiastowania NMP, znajdującego się w kościele oo. Franciszkanów.
Sukienka na obraz, nazywana też okładem lub koszulką to metalowa ozdoba, a zarazem osłona zakładana na malowane przedstawienia religijne. Zwyczaj ozdabiania cudownych wizerunków wywodzi się zapewne z tradycji rusko-bizantyńskiej. Początkowo ofiarowane przez wiernych wota wieszano bezpośrednio na obrazie. Ozdobne sukienki pojawiają się dopiero w drugiej połowie XVII w.
>>> CZYTAJ TAKŻE: „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Niezwykła wystawa z akcesoriami herbacianymi w Muzeum Sztuki Złotniczej
Niedzielna prezentacja będzie niewątpliwie gratką dla pasjonatów złotnictwa i historii kazimierskiego kościoła. Oryginalne sukienki z 1841 roku nie opuszczały murów klasztoru od 42 lat. Na prezentacji w Muzeum Złotnictwa zostaną one pokazane na podkładzie w skali 1:1, będącym fotokopią obrazu Zwiastowania, umieszczonego na co dzień w ołtarzu głównym kościoła oo. Franciszkanów.
Spotkanie poprowadzi Dorota Szczuka – historyczka sztuki, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej. Początek spotkania o godz. 14:30.
