czwartek, 28 listopada, 2024
KulturaWydarzenia

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z przytupem świętuje swoje 20-lecie (zdjęcia)

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej w tym roku akademickim obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji w sobotę, 30 listopada, o godzinie 16:00 w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert. W programie pieśni oraz układy taneczne, które na przestrzeni lat zyskały największe uznanie publiczności. Wstęp jest wolny.

– Przygotowujemy niezapomniany, barwny, muzyczno-taneczny spektakl, który przeniesie publiczność w różne zakątki Polski. Będzie on pełen energii, kolorowych strojów i wyjątkowych choreografii – zapowiadają artyści.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”

W koncercie wystąpi ponad 60 wykonawców, byłych i obecnych tancerzy, muzyków i śpiewaków Zespołu. Wykonają oni najpiękniejsze tańce narodowe, od polonezów, przez krakowiaki, aż po mazury. Repertuar zostanie wzbogacony o pieśni i tańce z różnych regionów Polski – Lubelszczyzny, Podlasia, Kaszub oraz Rzeszowszczyzny.

Na scenie pojawią się też goście specjalni, w tym delegacje zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z różnych zakątków Polski.

20 lat na scenie

Działalność Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej ma swoje korzenie w latach 90. XX wieku. W latach 1991-2003 przy Politechnice Lubelskiej działał Akademicki Zespół Tańca Ludowego „Krajka”, założony przez Aldonę Flis-Ejfler. To właśnie ten zespół stał się fundamentem dla późniejszej reaktywacji Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej w 2004 roku, kiedy to przyjął on swoją obecną nazwę.

– Miłość do tańca i chęć upowszechniania kultury narodowej i ludowej na szczęście okazała się silniejsza i dlatego dzisiaj możemy świętować taki piękny jubileusz – podkreśla Hanna Aleksandrowicz, kierownik i choreograf Zespołu.

Kapelą kierują Mikołaj Naum i Iwona Adamek. Obecnie Zespół liczy 47 osób, w tym 8 członków zespołu instrumentalnego. Do zespołu należą studenci Politechniki Lubelskiej oraz młodzież z Ukrainy, Białorusi oraz innych krajów.

Zespół ma na swoim koncie ogromną liczbę występów na wydarzeniach kulturalnych w Lublinie, województwie lubelskim oraz w całym kraju. Udziela się aktywnie w uroczystościach państwowych i regionalnych, a także bierze udział w akcjach charytatywnych, wspierając m.in. organizacje takie, jak „Misericordia”, „Caritas”, czy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kosmonautów w Lublinie.

– Zaangażowanie Zespołu w różne inicjatywy charytatywne jest dla nas bardzo ważne. Czasami występ nie jest tylko okazją do artystycznego wyrazu, ale także sposobem na wsparcie tych, którzy tego najbardziej potrzebują – podkreśla choreografka.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej nie tylko zyskał uznanie na rodzimych scenach, ale również zdobył serca międzynarodowej publiczności. W ciągu swojej 20-letniej historii Zespół odwiedził takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Macedonia, Węgry, Grecja, Włochy, Czarnogóra, Ukraina czy Bułgaria, gdzie był entuzjastycznie przyjmowany.

Na swoim koncie ma szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Medal Unii Lubelskiej, Medal 700-lecia Lublina oraz Grand Prix Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego „7 Talent”.

Co ciekawe, Zespół nie tylko jest miejscem do rozwijania pasji artystycznych, ale również do budowania silnych więzi międzyludzkich. Na przestrzeni 20 lat w Zespole skojarzyło się aż 10 par małżeńskich.

Wielu członków Zespołu związanych jest z nim od lat. Najdłużej tańczącą osobą w zespole jest Karolina Dryka, która z Zespołem związana jest już od 15 lat. Są też tancerze, którzy tańczą w Zespole przez 5-7 lat, a także nowi członkowie, którzy dołączają co roku. Zespół to dla nich coś więcej niż tylko hobby – to przestrzeń, w której uczą się, rozwijają i znajdują przyjaźnie na całe życie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łąki Łan w lubelskim Zgrzycie

– W zespole panuje naprawdę rodzinna atmosfera. Mimo że niektórzy odchodzą, a inni przychodzą, to każdy z nas pozostaje częścią tej wspólnej pasji, która łączy nas od lat – mówi Vladyslav Zhdanov, który dołączył do Zespołu 10 lat temu.

Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej obejmuje ponad 250 tancerzy, 400 koncertów, 18 festiwali folklorystycznych, a także niezliczone audycje i pokazy edukacyjne.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z przytupem świętuje swoje 20-lecie

fot. materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *