wtorek, 5 listopada, 2024
BiznesLubelskieNews

Lubelskie ramię w ramię z włoskim regionem Lacjum

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś konferencja prasowa podsumowująca dwuletnie działania zacieśniające współpracę między Województwem Lubelskiem a włoskim Regionem Lacjum. Głównym tematem było uruchomienie połączenia lotniczego Rzym–Lublin oraz współpraca gospodarcza i administracyjna pomiędzy regionami.

Jak zapowiedział dzisiaj marszałek Jarosław Stawiarski, to dopiero początek wieloletniej, coraz ściślejszej współpracy.

– Podpisane w kwietniu memorandum określa ramy, w których chcemy się poruszać. Pierwszy krok został już zrobiony – od marca będziemy mieli regularne połączenie z największym lotniskiem we Włoszech. Wierzę, że znajdziemy jeszcze wiele innych płaszczyzn współpracować dla obopólnej korzyści – podkreślił marszałek.

Współpraca pomiędzy lotniskami

Jednym z filarów współpracy jest uruchamiane w przyszłym roku połączenie lotnicze Lublin–Rzym, które da możliwość przesiadki na jednym bilecie także do Sardynii i Sycylii (do miast Palermo, Katania, Cagliari czy Olbia). Start połączenia zaplanowano na marzec 2025 roku, a operatorem jest włoska linia lotnicza Aeroitalia. Co ciekawe, Port Lotniczy w Lublinie jest jednym lotniskiem w Polsce i tej części Europy na rozkładzie włoskiego przewoźnika.

>>> CZYTAJ  TAKŻE: Z Lublina polecimy do Rzymu

– Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubelskiego udało się otworzyć lot do jednego z największych lotnisk w Europie. Zainteresowanie ze strony mieszkańców województwa lubelskiego jest ogromne. Trzeba podkreślić, że to nie jest lot jedynie do Rzymu – to szansa na podróżowanie po całej Europie, bo w tak dużym porcie jak Fiumicino istnieje możliwość przesiadki. Od marca lot do Rzymu będzie dwa razy w tygodniu, z kolei od czerwca będą trzy połączenia tygodniowo – powiedział wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Lublin, Marcin Kowalewski.

Połączenie z Wiecznym Miastem ma być nie tylko oferowane mieszkańcom Lubelszczyzny, ale również włoskiemu biznesowi oraz włoskim turystom, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz region. To nie tylko ułatwi podróże, ale również otworzy nowe możliwości dla gospodarki regionalnej i turystyki.

Współpraca miedzy przedsiębiorcami

W ramach współpracy biznesowej odbyły się jak dotąd trzy wizyty studyjne z regionów Lacjum, Sycylia i Apulia w ramach programu „Doing business together – Cooperation of Polish and Italian entrepreneurs”.

– Nasi przedsiębiorcy są już obecni na rynku włoskim. Eksport produktów na rynek włoski przekroczył wartość 500 mln euro, a głównymi produktami po stronie eksportu i importu są statki powietrzne, maszyny i produkty spożywcze. Dla przedsiębiorców liczy się czas, a bezpośrednie loty do Rzymu ułatwią połączenie z partnerem biznesowym. Jest jeszcze kwestia terminala Cargo, który znacznie skróci czas dostawy produktów. Oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów to cenne punkty w biznesie – podkreśliła z kolei dyrektor Departamentu Gospodarki UMWL, Elwira Lorenz.

Współpraca samorządów

Po dwuletnich negocjacjach w kwietniu 2024 r. sfinalizowano Memorandum o Współpracy między Województwem Lubelskim a Regionem Lacjum za zgodą Sejmiku Województwa oraz MSZ. Współpraca obejmuje promocję przedsiębiorczości, działania w sferze edukacyjnej, naukowej i zdrowotnej, wzmacnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój sektora rolno-spożywczego, turystyki i odnawialnych źródeł energii.

Podczas niedawnej wizyty Marszałka Jarosława Stawiarskiego w Rzymie nasze województwo zaproponowało kolejnych 8 zagadnień do współpracy na lata 2025–2026. Planowany jest m.in. udział partnerów włoskich w zbliżającym się Kongresie Trójmorza, organizacja wizyty studyjnej w Województwie Lubelskim dla touroperatorów z Regionu Lacjum oraz study tour z degustacją potraw, win i piw, udział Regionu Lacjum w Lubelskim Forum Turystyki, udział przedsiębiorców z Lubelszczyzny w targach, organizacja wspólnej konferencji biznesowej „Business 3L: Lubelskie – Lacjum – Lwowski”, nawiązanie współpracy pomiędzy Filharmonią Lubelską i orkiestrami Rieti Jazz Orchestra i Orchestra Filharmonica Campana i współpracy pomiędzy Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu a Biblioteką Publiczną w Bracciano oraz Muzeum del Duomo „Bruno Panuzi” w Bracciano.

– Podczas forum „Business 3L: Lubelskie – Lacjum – Lwowski” zostaną poruszone ważne tematy. Oprócz gospodarki i turystyki będzie to nasz wielki lubelski potencjał, czyli potencjał akademicki. Jestem już po rozmowach z rektorem UMCS, prof. Radosławem Dobrowolskim, który wyraził chęć współpracy z uczelniami z Rzymu. Konferencja będzie dużym wydarzeniem, podkreśleniem sukcesu, jaki przez podpisanie memorandum odnieśliśmy my i region Lacjum – powiedział Zbigniew Wojciechowski, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Województwa.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Japońscy przedsiębiorcy z wizytą w Lublinie. To element przygotowań do EXPO 2025 (zdjęcia)

Rok 2025 to Rok Jubileuszowy w Rzymie. Jest to wielkie święto chrześcijan. Jubileusz, potocznie nazywany też „Rokiem Świętym”, rozpoczyna się i kończy podniosłymi ceremoniami. W związku z tym Rzym przygotowuje się na przyjęcie ok. 35 milionów pielgrzymów i turystów. Inauguracja Roku Jubileuszowego odbędzie się 24 grudnia 2024 r. i potrwa równo rok. Wiąże się ona z ceremonią otwarcia Świętych Drzwi Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, na którą przybędzie papież Franciszek.

Scale-up Interreg Europa

W latach 2019–2022 oba regiony wspólnie realizowały projekt „Scale-up Interreg Europa”. Celem było wsparcie sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie wchodzenia na rynki regionalne, krajowe i zagraniczne oraz wzmocnienia zasięgu oddziaływania MŚP przez dostarczenie im odpowiednich narzędzi w ramach odnowionej strategii polityki przemysłowej UE. Województwo podpisało dwa listy intencyjne (z Uniwersytetem Marii-Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie), w których strony zadeklarowały współpracę nad udoskonalaniem narzędzi transferu wiedzy i technologii do gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *