piątek, 25 kwietnia, 2025
LubelskieWiadomościZdrowie

Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej stawia na nową jakość obsługi pacjentów

Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej konsekwentnie buduje pozycję ośrodka, który pomaga pacjentom leczyć choroby płuc. Ale to nie wszystko – kilka miesięcy temu placówka, jako jedna z nielicznych w regionie, otworzyła pracownię polisomnografii, w której diagnozuje się i leczy zaburzenia snu.

– Obserwujemy duże zainteresowanie wśród pacjentów tą formą leczenia. Na badanie polisomnograficzne może kierować lekarz rodzinny oraz lekarze specjaliści. Występowanie nasilonej senności w ciągu dnia powinno być jak najszybciej zdiagnozowane, w szczególności w odniesieniu do osób kierujących pojazdami mechanicznymi oraz osób pracujących w zawodach wymagających wzmożonej koncentracji – mówi Przemysław Choina, dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: WOMP może pochwalić się nową Poradnią Ortopedyczną (zdjęcia)

Bezdechy nocne powtarzające się wielokrotnie prowadzą do przerywanego snu, niszcząc jego prawidłową strukturę. Efektem tego jest stałe uczuciem niewyspania, poranne bóle głowy, zmęczenie i problemy z koncentracją. Długotrwałe niedotlenienie powoduje także odporne na leczenie nadciśnienie tętnicze i zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. W pracowni w Poniatowej badanie snu wykonywane jest w warunkach szpitalnych, co pozwala na określenie liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji na godzinę snu.

– Obecność zaburzeń oddychania w czasie snu jest dużą niedogodnością, niejednokrotnie także dla osoby śpiącej z pacjentem. Przede wszystkim jednak stanowi ogromne zagrożenie zdrowotne związane z licznymi okresami spadku wysycenia tlenem krwi i wszystkimi tego konsekwencjami – mówi lek. med. Halina Szukiewicz-Skrzetuska, zastępca lekarza kierującego Oddziałem w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Samorządu Województwa Lubelskiego placówka w Poniatowej inwestuje w nowoczesny sprzęt medyczny. Ostatnio zakupiono m.in. urządzenie mobilne USG dedykowane pacjentom hospitalizowanym w szpitalu. Na Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc trafił również kapnograf, czyli urządzenie diagnostyczne do wykonywania pomiarów aktualnego stężenia dwutlenku węgla w organizmie pacjenta (można dzięki niemu m.in. wykryć i leczyć zaburzenia oddechowe, takie jak hipo- lub hiperwentylacja, niedodma, astma czy obrzęk płuc).

Dotacja z budżetu województwa lubelskiego umożliwiła także zakup manualnego defibrylatora z dodatkową funkcją AED – sprzętu niezbędnego w stanach zagrożenia życia. Placówka wzbogaciła się także o nowy elektryczny ssak jezdny – urządzenie jest bardzo ważne na oddziale, w którym leczy się pacjentów z chorobami płuc. Służy ono do oczyszczania dróg oddechowych z zalegających wydzielin utrudniających oddychanie.

– Dla naszej placówki to duża zmiana jakościowa. W miejsce zużytego, eksploatowanego od wielu lat sprzętu zakupiliśmy nowoczesne urządzenia, które znacznie poprawią komfort leczenia pacjentów – mówi Przemysław Choina, dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

W Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc inwestuje się nie tylko w sprzęt medyczny. Dzięki wsparciu z budżetu samorządu województwa lubelskiego zmodernizowano kotłownię. Od niedawna pacjenci Szpitala mogą skorzystać też z bezpłatnego Internetu. Ponadto, oddano do użytku dla pacjentów i pracowników nową kaplicę szpitalną.

Na Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc na pacjentów czeka 77 łóżek. Do szpitala od wielu lat są kierowani pacjenci chorzy na gruźlicę płuc lub innych narządów, wymagający leczenia specjalistycznego i izolacji. Często są to przypadki bardzo zaawansowane, ze współistnieniem innych poważnych schorzeń.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oddział Neurochirurgii szpitala przy al. Kraśnickiej już po przeprowadzce

– Pamiętajmy, że gruźlica to trochę zapomniany, ale nadal aktualny problem zdrowotny. Choroba nie została wyeliminowana, nieleczona nadal stanowi istotne zagrożenie dla pacjentów. Powszechne szczepienia, wczesna diagnostyka i skuteczne leczenie pozostają kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się tej choroby – mówi lek. med. Ewa Gocek, specjalista chorób płuc z Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *