Obchody 85. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir
W najbliższą środę, 12 lutego, w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające masowe deportacje Polaków przez władze sowieckie na Sybir.
Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury. Tam nastąpi odegranie hymnu Sybiraków oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Część oficjalną obchodów poprzedzi msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe „perełki” w zbiorach Muzeum na Majdanku (zdjęcia)
Główne uroczystości uzupełnią wydarzenia towarzyszące.
W poniedziałek (10 lutego) o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka w Lublinie (ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 2) odbędzie się prezentacja przygotowanej przez IPN wystawy „Polacy na Syberii”. Z kolei we wtorek (11 lutego) na spotkanie poświęcone Polakom deportowanym na Sybir zaprasza społeczność XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. W programie wydarzenia zaplanowano otwarcie wystawy „Pamięć o ludziach, którzy cierpieli…”, wykład prof. Eugeniusza Niebelskiego „Pożegnalne listy przywódców polskiego powstania nad Bajkałem straconych w Irkucku w listopadzie 1866 roku” oraz rozstrzygnięcie IX edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” i prezentacja nagrodzonych prac. Początek spotkania o godz. 9:00 przed budynkiem szkoły (ul. Biedronki 13). Dodatkowo w środę (12 lutego) o godz. 9:00 odbędzie się prezentacja trasy historycznej „Przeszliśmy niepokonani”, której uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Majdanku powstał wyjątkowy mural (foto)
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu z nich umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
fot. Google Street View