Urolodzy z całej Polski przyjechali do lubelskiego szpitala
Urolodzy z największych ośrodków medycznych Polski, w tym z Gdańska, Krakowa, i Poznania, spotkali się w lubelskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na szkoleniu z zaawansowanych technik endourologicznych.
Odział Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie na dwa dni stał się areną zaawansowanego szkolenia z dziedziny endourologii. Spotkanie to zgromadziło czołowych specjalistów z różnych regionów Polski, w tym z Gdańska, Krakowa, Poznania, Cieszyna, Mielca i Sandomierza. Celem tego wydarzenia było doskonalenie umiejętności w nowoczesnych, małoinwazyjnych zabiegach urologicznych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelski szpital zyskuje status ośrodka szkoleniowego. W tle chirurgia robotyczna
Pierwsza sesja szkolenia skupiła się na leczeniu kamicy nerkowej, z wykorzystaniem elastycznych ureteroskopów, wprowadzanych do miedniczki nerkowej przez cewkę moczową. Dzięki tej technice, lekarze mogą efektywnie kruszyć złogi nerkowe przy użyciu lasera o wysokiej mocy. Ta metoda pozwala na znaczne skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań.
Kolejnym punktem programu było szkolenie z nefrolitotomii, czyli metody pozwalającej na kruszenie kamieni nerkowych poprzez kanał wykonany w okolicy lędźwiowej. Lekarze mogli ćwiczyć zarówno techniki ultradźwiękowe, jak i laserowe, co pokazuje różnorodność dostępnych narzędzi terapeutycznych.
Ważnym elementem szkolenia była również laserowa enukleacja prostaty, procedura polegająca na precyzyjnym usuwaniu przerośniętej tkanki prostaty. Urolodzy biorący udział w szkoleniu, mieli także okazję obserwować radykalne usunięcie prostaty przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci, co stanowi przykład zastosowania najnowszych technologii w urologii.
Dr n. med. Adam Jędzura, Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej z Centrum Leczenia Kamicy Układu Moczowego, podkreślił znaczące korzyści wynikające z zastosowania technik małoinwazyjnych, w tym przede wszystkim krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu, minimalną utratę krwi oraz łagodniejszy okres rekonwalescencji w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 33 miliony złotych na badania dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Z kolei dyrektor szpitala, Piotr Matej, zaznaczył, że zorganizowane szkolenie i liczna obecność specjalistów z różnych części kraju świadczy o rosnącej roli i prestiżu Oddziału Urologii w Lublinie jako ważnego ośrodka urologicznego w Polsce.
Zakończenie dwudniowego szkolenia stanowiło potwierdzenie, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie jest nie tylko miejscem leczenia, ale także ważnym centrum edukacyjnym, przyczyniającym się do rozwoju nowoczesnych technik urologicznych w Polsce.
Pingback: Szpitale z województwa lubelskiego docenione w ogólnopolskim rankingu