LublinWiadomości

Aktywny Samorząd. Ruszył nabór wniosków do programu

Lublin po raz kolejny przystąpił do programu Aktywny Samorząd. Celem finansowanej ze środków PFRON inicjatywy jest poprawa jakości życia mieszkańców z niepełnosprawnościami i obejmuje m.in.: pomoc finansową przy zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy zapewnienie opieki dziecku na czas pracy zawodowej.

W ramach programu Aktywny Samorząd wsparcie finansowe udzielane jest w dwóch modułach. Pierwszy zakłada pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym transportowych, w poruszaniu się, a także barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, m.in. w dostępie do sprzętu elektronicznego i niezbędnego oprogramowania. W ramach tego modułu przewidziano także pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie opieki dla dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu. Z kolei moduł drugi programu to wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami

Jak tłumaczy Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych, w tym roku pojawiły się pewne zmiany w zasadach rozpatrywania składanych wniosków. Jedną z nich jest zmniejszenie do 10 proc. udziału własnego w ponoszonych przez wnioskodawców kosztach zakupów lub podejmowanej nauki. Nowością jest także rozszerzenie modułu drugiego, dzięki czemu o dofinansowanie do kosztów ponoszonych na studia wyższe będą mogły starać się także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Osoby z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie w formie papierowej lub w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia, przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dokumenty składane elektronicznie są dodatkowo premiowane, jednak jest to wsparcie jednorazowe i nie dotyczy osób, które otrzymały premię w poprzednich edycjach programu.

– W przypadku modułu pierwszego to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku, natomiast w module drugim jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 880 złotych – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa nabór do programu „Dzielnice Kultury”. Każdy może podzielić się pomysłem

Terminy naboru wniosków do modułu I upływa 31 sierpnia. Natomiast do moduł II dla roku akademickiego 2023/2024 – 31 marca, a dla roku akademickiego 2024/2025 – 10 października.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Aktywny Samorząd są dostępne na stronie pfron.org.pl.

Jeden komentarz do “Aktywny Samorząd. Ruszył nabór wniosków do programu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *