LublinWiadomości

Bieg Solidarności wystartuje po raz 31

W sobotę, 1 czerwca, wystartuje 31. Bieg Solidarności. W tym roku uczestnicy będą rywalizować pod hasłem „Lubelskie Pokolenie Wolności 1980”.

Bieg Solidarności stanowi upamiętnienie wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980. Jak co roku organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla biegaczy, kibiców, ich rodzin oraz wszystkich miłośników zdrowego i aktywnego trybu życia. Z kolei dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnej zabawie podczas „Dnia Dziecka z Solidarnością”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Młodzi sportowcy pobiegli po borówki

Ulicami Lublina pobiegną rodzice, nauczyciele, studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych i podstawowych z klas 5-8, natomiast biegi dla młodszych dzieci zaplanowano na stadionie lekkoatletycznym.

– Na bieg szkół podstawowych rodziców i nauczycieli, mamy limity po 100 zawodników. W kategorii szkoły ponadpodstawowe – 300 zawodników, a w biegach dziecięcych, ze względów bezpieczeństwa, limit wynosi 50 zawodników. Sumarycznie założyliśmy efektywność 1650 zawodników – mówi Marek Wątorski, dyrektor Biegu Solidarności.

Bieg Solidarności podzielony jest na 22 kategorie. Zapisy prowadzone sią drogą elektroniczną na stronie solidarnosclublin.pl. Tam też znajdziemy szczegółowe informacje na temat wydarzenia. Jedną z atrakcji będzie wyjątkowy medal i pamiątkowa koszulka, którą na mecie otrzyma pierwszych 500 zapisanych osób.

– Bieg Solidarności to jak co roku nasze święto. Cieszymy się, że ponownie spotykamy się na trasie, a jednocześnie oddajemy hołd naszym lokalnym bohaterom. Nie możemy bowiem zapominać, jaka jest idea naszej imprezy. Przypominamy wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 roku, które dały początek naszej drodze do wolności. Cieszymy się, że możemy w ten sposób uczyć nasze dzieci i młodzież – podkreśla Marian Król, Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Dzieci – Dzieciom. Historia w piosence”. Dziecięca Ferajna wystąpi w Lublinie

Strajki nazwane później Lubelskim Lipcem 1980 wybuchły w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 8 lipca 1980 roku i w ciągu kilkunastu dni objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie, z czego 91 w samym Lublinie. Było to preludium do sierpniowych protestów na Wybrzeżu. Robotnicy żądali m.in. podwyżek płac i lepszego zaopatrzenia.

3 komentarze do “Bieg Solidarności wystartuje po raz 31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *