LublinWiadomości

Imprezy, uroczystości, korowody i utrudnienia w ruchu

Najbliższy weekend będzie obfitował w liczne wydarzenia i uroczystości. W związku z tym dniach, 29 maja – 2 czerwca, w niektórych częściach Lublina zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu i wystąpią utrudnienia. Dodatkowo, podobnie jak w roku ubiegłym, w okresie letnim zamknięta dla samochodów będzie ul. Królewska.

Tymczasowe zamknięcie ul. Królewskiej

Ulica Królewska zostanie zamknięta na odcinku od ul. Bajkowskiego do ul. Podwale. Z ul. Bajkowskiego kierowcy pojadą w lewo w ul. Lubartowską, a dojazd do posesji będzie odbywał się od ul. Wyszyńskiego. Zamkniętym odcinkiem ul. Królewskiej przejadą jedynie pojazdy komunikacji miejskiej i taxi. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała każdorazowo od piątku od godz. 18:00 do niedzieli do końca dnia, we wszystkie weekendy od 31 maja do 29 września.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Bieg Solidarności wystartuje po raz 31

– W 2023 roku testowo wprowadzono czasową organizację ruchu, polegającą na zamknięciu ul. Królewskiej na odcinku od ul. Bajkowskiego do ul. Podwale. Pilotażowe zmiany spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkanek i mieszkańców oraz osób odwiedzających nasze miasto, stąd decyzja o kontynuowaniu takiego rozwiązania również w tym roku – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Wyjątek stanowi najbliższy weekend ze względu na organizowaną z soboty na niedzielę Nocą Kultury. W sobotę, 1 czerwca, ul. Królewska zostanie zamknięta na odcinku od ul. Bajkowskiego do ul. Koziej dla wszystkich użytkowników ruchu, w tym również komunikacji miejskiej i taxi.

– Ulica będzie nieprzejezdna od godz. 16:00 w sobotę do zakończenia wydarzenia, czyli ok. godz. 4.00 w niedzielę – dodaje Góźdź.

Przejazd rowerowy dzieci i młodzieży

Z kolei w środę, 29 maja, z okazji Dnia Dziecka zaplanowano przejazd rowerowy przez miasto. Odbędzie się on w godz. 9:00-9:30. Kolumna rowerów, która wyruszy ze Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Róży Wiatrów 9 przejedzie ulicami: Róży Wiatrów – Herberta – Zemborzycka – Żeglarska – Bryńskiego – Krężnicka (Ośrodek „NOVA MARINA”). Powrót do szkoły przewidziano tą samą trasą w godz. 13:00-13:30. Przejazd, w którym weźmie udział ok. 500 osób, odbędzie się w asyście Policji, jednym pasem ruchu w wolnym tempie ok. 10 km/h.

– Na trasie w miejscu skrzyżowań nastąpi wstrzymanie ruchu pojazdów przez służby na czas niezbędny do przejazdu uczestników – czytamy w komunikacie lubelskiego Ratusza.

Procesje Bożego Ciała

W związku z uroczystościami Bożego Ciała, w czwartek, 30 maja, ulicami miasta przejdą procesje. Poszczególne parafie będą wychodziły z kościołów na ulice w swoim rejonie. Szczegółowy harmonogram znajdują się pod tym linkiem.

31. Międzynarodowy Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”

Bieg odbędzie się w sobotę, 1 czerwca, w godz. 8:00-9:00 ulicami: Królewską – Wyszyńskiego – Zamojską – al. Unii Lubelskiej – rondo Lubelskiego Lipca ’80 – Al. Zygmuntowskie – meta na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. Ulice: Królewska, Wyszyńskiego i Zamojska w godz. 7:00-9:00 będą zamknięte. Dodatkowo nastąpi zawężenie jednego pasa ruchu al. Unii Lubelskiej oraz zamknięcie Al. Zygmuntowskich w godz. 7:00-12:00, z utrzymaniem dojazdu do parkingu MOSiR od al. Piłsudskiego oraz wyjazdem ostatnim zjazdem w stronę ronda Lubelskiego Lipca ‘80.

Marsz Równości

Również w sobotę, 1 czerwca, w godz. 13:00-16:00 ulicami Lublina przejdzie Marsz Równości. Wydarzenie rozpocznie się na Al. Racławickich, na wysokości Centrum Spotkania Kultur, a zakończy na placu przed Galerią Labirynt przy ul. Popiełuszki. Trasa przemarszu obejmuje ulice: Al. Racławickie – Lipową – Narutowicza – Głęboką – Sowińskiego – Poniatowskiego – Popiełuszki. Przewidywana liczba uczestników to ok. 1 tys. osób.

Bajkowy Korowód

Kolejne sobotnie wydarzenie – Bajkowy Korowód – zainauguruje drugą edycję Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet. Korowód przejdzie w godz. 11:00-12:00 po trasie: Plac Litewski – ul. Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – wejście do Ogrodu Saskiego za Uniwersytetem Medycznym. Przewidywana liczba uczestników to ok. 100 osób.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulicami Lublina przejdzie Bajkowy Korowód. Startuje druga edycja Festiwalu Alfabet

LOTTO Triathlon Energy Lublin 2024

Na koniec intensywnego weekendu, w niedzielę, 2 czerwca, zostaną rozegrane zawody LOTTO Triathlon Energy Lublin 2024. Jako jeden z etapów zaplanowano wyścig kolarski po trasie: start na wysokości parkingu Dąbrowa (ul. Osmolicka) – w prawo w ul. Osmolicką w kierunku Żabiej Woli – nawrót przed skrzyżowaniem w kierunku Mętowa – ul. Osmolicka – meta na parkingu Dąbrowa (ul. Osmolicka) i początek drugiego okrążenia. Zawody odbędą się w godz. 9:30-13:15 przy całkowitym zamknięciu ul. Osmolickiej. Przewidywana liczba uczestników to ok. 200 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *