„Człowiek sercem nauki”. Staruje 20. edycja jednego z największych festiwali naukowych w Polsce
Jest jedno miasto, które we wrześniu zamieni się w autentyczną stolicę wiedzy, tak chodzi o Lublin. Od 14 do 20 września, w naszym mieście po raz dwudziesty zagości Lubelski Festiwal Nauki.
Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza, upowszechniająca naukę na Lubelszczyźnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie tegorocznej, 20. edycji znalazły się m.in. pokazy, badania, doświadczenia i laboratoria, na które organizatorzy zapraszają również najmłodszych, a także prelekcje, dyskusje i wykłady dla starszych uczestników oraz spacery edukacyjne, spektakle i zawody sportowe.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska udostępni swój dorobek naukowy. Nowe repozytorium zastąpi bibliotekę cyfrową
Lubelski świat nauki zaprezentuje się również podczas Pikniku Naukowego, w trakcie którego uczelnie przestawią swoją ofertę. Na jego uczestników czekać będą również niespodzianki przygotowane przez partnerów festiwalu.
– W tym roku Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się w szczególnej, jubileuszowej odsłonie. Już po raz 20. spotkamy się, aby świętować współpracę w lubelskim środowisku akademickim oraz popularyzować naukę. Hasło tegorocznej edycji festiwalu „Człowiek sercem nauki” doskonale oddaje główne cele i tematykę wydarzenia. Nauka to nie tylko suche fakty i liczby, ale także wrażliwość na ludzkie doświadczenia i potrzeby – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Tradycyjnie, współorganizatorami Lubelskiego Festiwalu Nauki jest pięć publicznych uczelni lubelskich: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Rolę głównego organizatora bieżącej edycji wydarzenia pełni w tym roku ten pierwszy, a jednym ze współorganizatorów oraz głównym organizatorem Gali otwarcia festiwalu jest Miasto Lublin.
Ponadto, w tym roku partnerem strategicznym Festiwalu została Lubelska Akademia WSEI, a do grona Partnerów dołączyli: Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk, Centrum Spotkania Kultur oraz Lubella – partner wspierający.
Wszystkie projekty oraz prezentacje w ramach festiwalu odbędą się w dniach 16-20 września. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak w większości obowiązuje rejestracja prowadzona na stronie: festiwal.lublin.pl, gdzie dostępny jest również szczegółowy program festiwalu.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będą szkolić specjalistów od robotów. W Lublinie powstaje Branżowe Centrum Umiejętności
Ramowy program LFN prezentuje się następująco:
– 14 września (sobota) – Uroczysta Inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki;
– 15 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy, Plac Teatralny Centrum Spotkania Kultur;
– 16-20 września (poniedziałek – piątek) – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN
– 20 września – Uroczyste Zakończenie Lubelskiego Festiwalu Nauki
fot. fb
Pingback: Wyremontowany akademik Politechniki Lubelskiej czeka na studentów. Zaglądamy do środka (zdjęcia)
Pingback: Opowiedzą o bezpieczeństwie w autobusie i na rowerze. Rusza akcja „Bezpieczny pasażer”
Pingback: Motoryzacyjne perełki na Politechnice Lubelskiej
Pingback: Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Sławatyczach