LublinWiadomości

Dworzec Metropolitalny w Lublinie kandydatem do tytułu Cudu Polski 2024

W finale plebiscytu Cuda Polski 2024, zorganizowanego przez magazyn National Geographic Traveler, udział biorą po trzy obiekty z każdego województwa. Lubelszczyznę, poza budynkiem Dworca Metropolitalnego w Lublinie, reprezentują także Chełmskie Podziemia Kredowe oraz miasto Nałęczów.

Na stronie plebiscytu Cuda Polski 2024 nowy lubelski dworzec opisany jest jako „jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych dworców autobusowych”. Organizatorzy plebiscytu podkreślają jego funkcjonalność oraz przystosowanie do obsługi podróżnych z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez obecność specjalnej mapy z odlewu z informacjami w języku Braille’a oraz stanowisk dla osób korzystających z aparatów słuchowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dworzec Lublin doceniony w ogólnopolskim konkursie

Kontrkandydat Dworca Metropolitalnego, Nałęczów, to z kolei „jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk z wyjątkowym klimatem, które cieszy się renomą miasta – ogrodu”. Na szczególną uwagę zasługuje jego malownicze położenie oraz interesująca zabudowa, wzorowana „na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów”. Nie bez znaczenia są również związki uzdrowiska z wybitnymi przedstawicielami polskiej literatury: Stefanem Żeromskim i Bolesławem Prusem.

Chełmskie Podziemia Kredowe, czyli zabytkowa kopalnia kredy, są „obiektem wyjątkowym w skali kraju i Europy”. Wieloletnia eksploatacja złóż kredy doprowadziła do powstania złożonego z kilku kondygnacji labiryntu podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem.

Tytuł lubelskiego Cuda Roku 2023 otrzymało miasto Włodawa, które zdeklasowało swoich konkurentów: Roztoczański Park Narodowy oraz Szlak Renesansu Lubelskiego. Obecnie na pozycji lidera znajdują się Chełmskie Podziemia Kredowe, które uzyskało już niemal 70 proc. lubelskich głosów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum z Lubelszczyzny wyróżnione w europejskim konkursie

Głosowanie potrwa do 5 czerwca. Na wybrany przez siebie obiekt oddać można jeden głos dziennie. Zagłosować można na stronie dostępnej pod tym linkiem.

fot. facebook | Dworzec Metropolitalny Lublin

 

2 komentarze do “Dworzec Metropolitalny w Lublinie kandydatem do tytułu Cudu Polski 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *