LublinWiadomości

Dworzec Metropolitalny liderem dostępności

Dworzec Lublin po raz kolejny został wyróżniony na krajowej arenie. Tym razem w konkursie „Lider Dostępności 2024” promującym tworzenie przestrzeni dostępnych dla użytkowników ze specjalnymi potrzebami. Wręczenie nagród odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W tym roku była to już 9. edycja konkursu, do którego nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń – o laury rywalizowały aż 83 obiekty. Kapituła złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP przyznała nagrody w ośmiu kategoriach. Dworzec Lublin otrzymał wyróżnienie jako duży obiekt użyteczności publicznej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dworzec Metropolitalny w Lublinie kandydatem do tytułu Cudu Polski 2024

Wręczenie nagród miało miejsce w środę, 5 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas gali zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. W imieniu Miasta wyróżnienie odebrał Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że starania o stworzenie obiektu przyjaznego dla wszystkich grup pasażerek i pasażerów było niezwykle ważne. Od samego początku celem była budowa dworca, w którym każdy, niezależnie od wieku, sprawności czy innych ograniczeń, mógłby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego też projekt zakłada szereg rozwiązań, które ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom z ograniczoną mobilnością. Jesteśmy dumni z tego, że nasz dworzec wyznacza trendy i staje się wzorem dla innych – podkreśla Grzegorz Malec.

Dworzec Metropolitalny liderem dostępności
fot. KPRP

Dworzec przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami

Wśród licznych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami zastosowano m.in. płytki naprowadzające do wejść głównych budynku, wind zewnętrznych, czy peronów i głównych punktów obiektu. Ponadto, z myślą o osobach niewidomych na przejściach dla pieszych częściowo wyniesiono krawężniki. Z kolei na schodach zastosowano oznaczenia kontrastowe pierwszego i ostatniego podestu. Dodatkowo, przy kasach biletowych zamontowano pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących i słabosłyszących, a dwa stanowiska kas biletowych są obniżone do wysokości 90 centymetrów, co stanowi ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach.

Ponadto, perony i przystanki komunikacji miejskiej wyposażono w wyświetlacze oraz komunikację dźwiękową. Oprócz tego w ramach wyposażenia dworca mają pojawić się też tabliczki w alfabecie Braille’a oraz plany tyflograficzne.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dworzec Lublin doceniony w ogólnopolskim konkursie

Konkurs „Lider Dostępności” to inicjatywa mająca na celu nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnych przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Coraz dłuższa lista wyróżnień

To już kolejna nagroda dla Dworca Lublin. W 2019 roku znalazł się na tak zwanej „krótkiej liście” nominowanych do nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival w Amsterdamie. W 2020 roku zaś otrzymał prestiżową nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”. Dworzec Lublin zwyciężył także w tegorocznej edycji konkursu Property Design Awards 2024. Decyzją Jury oraz czytelników portalu otrzymał nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *