EdukacjaLublinWiadomości

Dzień Nauki Polskiej. Minister nagrodził naukowców z dwóch lubelskich uczelni

19 lutego obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Ta data nie jest przypadkowa bowiem w tym dniu przypada rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy. Z okazji święta polskiej nauki minister Dariusz Wieczorek wręczył nagrody za działalność naukową i akademicką. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z dwóch lubelskich uczelni.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony 9 stycznia 2020 roku przez Sejm w drodze ustawy, jako wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców, którzy przyczyniają się do postępu i rozwoju wiedzy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska i Miasto Biłgoraj nawiązały współpracę w obszarze energetyki

W przeddzień święta polskiej nauki, w niedzielę 18 lutego, w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska szkolnictwa wyższego i nauki.

Laureaci zostali uhonorowani w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Przyznano łącznie 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych.

– Nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, jest niezbędna w tworzeniu nowych miejsc pracy. Dziś w zapisach polskich firm powinny znaleźć się zobowiązywania do przekazywania środków na badania i rozwój – powiedział podczas gali minister Dariusz Wieczorek.

Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci dwóch lubelskich uczelni. Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej nagrodzono dr Małgorzatę Chojak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z kolei za znaczące osiągniecia w działalności naukowej uhonorowany został prof. Sylwester Samborski z Politechniki Lubelskiej wraz z zespołem w składzie: dr inż. Jakub Rzeczkowski, dr inż. Jakub Skoczylas i mgr inż. Jakub Paśnik. Lubelscy badacze zostali docenieni za stworzenie szkoły naukowo-badawczej o zasięgu międzynarodowym w obszarze badań zjawisk uszkodzenia w nowoczesnych materiałach konstrukcyjnych. W tej kategorii nagrodę odebrała również dr hab. Marta Julia Fiołka z zespołem z lubelskiego UMCS.

Jak wskazuje rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater: – „Współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi, prestiżowe nagrody czy obecność na listach światowych rankingów, np. w zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi nauki „World’s Top 2% Scientists” w ubiegłym roku znalazło się aż 21 naukowców związanych z Politechniką Lubelską, to potwierdzenie naszej wysokiej pozycji naukowej”.

Na Politechnice Lubelskiej pracuje obecnie 575 nauczycieli akademickich. Ich prace obejmują szeroki zakres tematyczny – od ekologicznego budownictwa, przez zachowanie dziedzictwa narodowego, po sztuczną inteligencję i energetyczną transformację.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska WSPA otwiera laboratorium sztucznej inteligencji

Jak podkreśla rektor, wiele z tych badań ma praktyczne zastosowanie i przynosi realne rozwiązania dla problemów, z którymi borykamy się na co dzień.

– Dbamy o ochronę prawną wyników badań. W samym tylko 2023 roku uzyskaliśmy aż 138 pozytywnych decyzji, głównie dotyczących wynalazków oraz wzorów użytkowych. Stanowi to ważny element wspierający transfer technologii. Dzięki temu innowacyjne rozwiązania wypracowane przez naszych naukowców mogą być szybciej wprowadzane na rynek, co przyczynia się do rozwoju regionu oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki – mówi prof. Zbigniew Pater.

fot. Politechnika Lubelska

2 komentarze do “Dzień Nauki Polskiej. Minister nagrodził naukowców z dwóch lubelskich uczelni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *