EdukacjaLublinWiadomości

Cztery lubelskie uczelnie wyżej niż SGH w rankingu Webometrics

Hiszpańska grupa badawcza Cybermetrics Lab opublikowała swój coroczny ranking światowych uczelni, „Webometrics Ranking of World Universities”. W sekcji obejmującej Polskę cztery lubelskie uczelnie – Politechnika Lubelska, UMCS, KUL i Uniwersytet Medyczny – wyprzedziły m.in. renomowaną warszawską Szkołę Główną Handlową.

Politechnika Lubelska zajęła 20. miejsce w Polsce i 1488. na świecie, dwa miejsca niżej znalazł się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (1560 na świecie). Dalsze pozycje przypadły Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu (32. w kraju i 1977. na świecie), Uniwersytetowi Medycznemu (35. w kraju i 2016. na świecie) oraz Uniwersytetowi Przyrodniczemu (40. w kraju i 2154. na świecie). Co interesujące, renomowana warszawska Szkoła Główna Handlowa ulokowała się dopiero na 37. miejscu w kraju.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dzień Nauki Polskiej. Minister nagrodził naukowców z dwóch lubelskich uczelni

W zestawieniu Webometrics sklasyfikowano 11989. podmiotów z całego świata, w tym 408. z Polski. Oceniano je pod kątem widoczności w sieci (liczba linków zewnętrznych przekierowujących na portal uczelni), jawności (liczba cytowań artykułów autorstwa badaczy z danej uczelni) oraz jakości (liczba pochodzących z danej uczelni dokumentów pośród 10% najczęściej cytowanych w 27 dziedzinach).

Na czele światowego rankingu znalazł się Uniwersytet Harvarda (USA). Za najlepszą europejską uczelnię uznano Uniwersytet Oxfordzki (4. na świecie), a za polską – Uniwersytet Jagielloński (387. miejsce na świecie).

Szczegółowe informacje na temat zestawienia znaleźć można na stronie projektu.

fot. UMCS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *