EdukacjaLublinWiadomości

„Gwiezdny Krąg”, czyli co uczniowie wiedzą o Unii Europejskiej

Ponad 100 uczniów reprezentujących 21 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Jest to już 19. edycja tego przedsięwzięcia.

Olimpijskie zmagania uczniów z wiedzy na temat Unii Europejskiej rozpoczęły się w piątkowy poranek, 19 kwietnia. Lubelski etap olimpiady odbył się w Auli Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „SUper Granty”. Startuje nowy miejski projekt

Na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań wielokrotnego wyboru uczestnicy mieli dokładnie 60 minut.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. historii integracji Europy, zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, a także bieżących wyzwań przed jakimi staje sama Unia oraz jej państwa członkowskie.

W całej Polsce do II etapu zakwalifikowało się ponad 1600 osób. Laureaci etapu regionalnego przystąpią do rozgrywki finałowej, która odbędzie się 27 maja.

Olimpiada jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów innych szkół ponadpodstawowych, a także zawodowych, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody specjalne, w postaci wyjazdu turystycznego do wybranego przez uczestnika miejsca w Unii Europejskiej.

– Może to być zwrot kosztów wycieczki z biurem podróży lub zorganizowanej przez samego uczestnika, także z możliwością zabrania we wspólną podróż innej osoby – tłumaczy Andrzej Skórski z Fundacji Nowy Staw.

Za zajęcie I miejsca, wartość nagrody wynosi aż 10 tys. zł, za II miejsce – 7 tys. zł , a za III do 5 tys. zł.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Startuje kolejna edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich (foto)

Organizatorami Olimpiady na szczeblu krajowym są Słupski Instytut ds. Młodzieży, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, oraz Sieć Informacyjna EUROPE DIRECT w Polsce. Z kolei organizatorem Olimpiady na szczeblu wojewódzkim jest Punkt EUROPE DIRECT – Lublin, działający przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz EUROPE DIRECT Lublin WSPA.

Jeden komentarz do “„Gwiezdny Krąg”, czyli co uczniowie wiedzą o Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *