wtorek, 10 grudnia, 2024
LublinWiadomości

Innowacyjne projekty Lublina docenione przez międzynarodowy komitet

Strategia Lublin 2030, Przedsiębiorcze Dzieciaki oraz Przestrzenie Młodych to trzy projekty Lublina wyróżnione przez Międzynarodowy Komitet Monitorujący URBACT.

Znak Dobrej Praktyki URBACT przyznawany jest innowacyjnym inicjatywom miejskim, które w unikatowy sposób wpływają na rozwój społeczności lokalnych. Lublin został doceniony za realizację projektów: Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030, Przedsiębiorcze Dzieciaki oraz Przestrzenie Młodych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin nagrodzony za… wodę

– Jesteśmy dumni, że nasze projekty zostały dostrzeżone i wyróżnione jako dobre praktyki, dzięki czemu mogą być inspiracją dla innych miast. Wybór trzech projektów z Lublina potwierdza, że z powodzeniem wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, przyczyniając się do tworzenia bardziej przedsiębiorczych i zrównoważonych społeczności. Wyróżnienie otwiera również Lublinowi drogę do kolejnego naboru, w ramach którego projekty mogą być upowszechniane i rozwijane z wykorzystaniem funduszy i zasobów z programu URBACT – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Strategia Lublin 2030

Strategia Lublin 2030 powstała w oparciu o wielomiesięczne konsultacje z udziałem blisko 100 ekspertów różnych dyscyplin, a także mieszkańców miasta. Na pytanie: „Jaki ma być Lublin w 2030 roku?” odpowiedziało 12 tys. osób. Odbyło się też 77 spotkań, dyskusji, gier i warsztatów. W efekcie powstał katalog opinii i wyobrażeń, tworzących społeczną wizję miasta i jego przyszłości. W kolejnym kroku 120 przedstawicieli mieszkańców i środowisk zawodowych, wybranych w otwartym naborze, pracowało nad dalszymi szczegółami dokumentu.

– Rekomendacje wypracowane w cyklu blisko 40 warsztatów przeszły weryfikacje w strukturach urzędu i kolejne konsultacje społeczne w ramach otwartych spotkań z mieszkankami i mieszkańcami. Zweryfikowane przez społeczność miasta zalecenia, stały się podstawą Strategii Lublin 2030 – tłumaczy Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Prace nad dokumentem otrzymały wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w postaci dotacji o wartości blisko 2,4 mln zł.

Przedsiębiorcze Dzieciaki

Z kolei projekt Przedsiębiorcze Dzieciaki jest inicjatywą skierowaną do dzieci w wieku 6-10 lat. Jego celem jest rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych i miękkich oraz kreowanie aktywnej i przedsiębiorczej postawy wśród młodych mieszkańców naszego miasta. Poprzez zajęcia warsztatowe na temat przedsiębiorczości, wizyty studyjne w firmach, spotkania z przedsiębiorcami kreatywnymi, a także zakładając własne mini firmy dzieci uczą się podstawowych zasad funkcjonowania w gospodarce oraz zyskują inspirację do rozwijania swoich pasji, które w przyszłości mają szansę przekuć na własne biznesy.

– Program spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców, którzy w projekcie widzą szansę kształtowania postaw proprzedsiębiorczych młodych ludzi, a dodatkowo sami zyskują wiedzę na temat funkcjonujących w mieście firm – podkreśla Joanna Stryczewska.

Przestrzenie Młodych

W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 Miasto zobowiązało się do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, spotkać się z przyjaciółmi lub w spokoju odrobić lekcje. Obecnie Lublin ma największą sieć przestrzeni w Polsce, w których młodzi ludzie mają możliwość spędzania wolnego czasu, nawiązywania nowych znajomości i realizacji swoich potrzeby. To 8 lokalizacji na mapie Lublina: Hej! przy ul. Peowiaków 11 (dzielnica Śródmieście), Po prostu Fajne Miejsce!: Przestrzeń Młodych przy ul. Jana Sawy 5 lok. 9 (dzielnica Rury), Przestrzeń Młodych: Prusa2 przy ul. Prusa 2 (dzielnica Śródmieście), ReWir: Przestrzeń Młodych przy ul. Królowej Bony 8 (dzielnica Felin), Baza: Przestrzeń Młodych przy ul. Długiej 88 (dzielnica Kośminek), Przestrzeń Młodych: Punkt Kultury przy ul. Skibińskiej 21 (dzielnica Bronowice), Kosmos: Przestrzeń Młodych przy Al. Racławickich 33/U-8 (dzielnica Wieniawa) oraz Piwnica Labiryntu: Przestrzeń Młodych przy ul. Popiełuszki 5 (dzielnica Wieniawa).

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mamy to! Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029!

Dzięki tytułowi Dobrej Praktyki, projekty Lublina będą promowane na kanałach komunikacyjnych URBACT w latach 2024-2025. Jednym z kluczowych punktów tej promocji będzie udział Lublina w nadchodzącym URBACT City Festival, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. we Wrocławiu. W ramach tegorocznej edycji naboru do programu URBACT, spośród 249 zgłoszeń nadesłanych z całej Europy, wyróżniono 116 projektów w tym 7 z Polski – 3 z Lublina, 3 z Wrocławia i 1 z Ostrowa Wielkopolskiego.

fot. Miasto Lublin

4 komentarze do “Innowacyjne projekty Lublina docenione przez międzynarodowy komitet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *