LublinWiadomości

Latem w mieście nie ma nudy

Wakacje tuż tuż – więc lubelski ratusz ogłosił szczegóły tegorocznej edycji akcji „Lato w Mieście”. Oferta wydarzeń jest bogata, obejmuje różnego rodzaju zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży, w tym także do osób z niepełnosprawnościami.

– Miejska akcja „Lato w mieście” jest wsparciem dla opiekunów i rodziców dzieci wypoczywających w Lublinie, w zapewnieniu kompleksowej i wartościowej formy spędzenia wolnego czasu. Po raz kolejny prezentujemy szeroką ofertę zajęć, wycieczek i warsztatów, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich zainteresowań, pasji czy predyspozycji. (…) Jestem przekonana, że lato w mieście będzie pełne atrakcji oraz emocjonujących przygód, które wypełnią czas i nie pozwolą na bezczynność i nudę – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Świdnik zaprasza na Air Festival, największą imprezę lotniczą po tej stronie Wisły

Z czego można skorzystać w ramach „Lata w Mieście 2024”?

Półkolonie

Oferta półkolonii jest tak zróżnicowana, że z czystym sumieniem można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Fundacja Rozwoju Sportu proponuje np. zajęcia i animacje sportowe, w programie półkolonii organizowanych przez Fundację Inicjatyw Twórczych znajdą się m.in. warsztaty o tematyce ekologicznej oraz zajęcia z udziałem zwierząt, zaś Klub Tańca Sportowego Ballroom przygotował zajęcia taneczne. Na półkolonie z programem rekreacyjno-sportowym przygotowanych jest 1400 miejsc.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe

W ramach zajęć sportowych dzieci i młodzież będą miały szansę spróbować dyscyplin sportowych, z którymi wcześniej być może nie miały do czynienia. AS Lublin przygotował warsztaty rolkarskie oraz zajęcia z elementami siatkówki plażowej. “Letnia przystań kajakowa” to z kolei zajęcia z pływania w kajaku i rekreacji ruchowej, na które zaprasza Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA. Stowarzyszenie Klub Sportowy BUSHIDAN JUDO oraz Uczniowski Klub Spartakus proponują naukę judo, a Uczniowski Klub Sportowy Żegluj proponuje „Sportowe Lato” – warsztaty pełne ruchu, które obejmą m.in. ćwiczenia street workout

Warsztaty terapeutyczno-edukacyjne

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO” proponuje tygodniowe cykle, których uczestnicy wezmą udział m.in. w zajęciach rękodzielniczych oraz dogoterapeutycznych. Przygotowana przez Fundację Przyszłość Bez Barier Letnia Pracownia 2024 to z kolei zajęcia z plastykoterapii i muzykoterapii, a także nauka robienia pizzy. Stowarzyszenie Otwieracz proponuje zajęcia dla osób w spektrum autyzmu, składające się z części oddechowej, doświadczania i działań artystycznych.

Zajęcia w instytucjach kultury

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na zwiedzanie, a Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej – do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka. W Domu Słów można będzie zawrzeć bliższą przyjaźń z papierem. Uczestnicy cyklu warsztatów „Na wariackich papierach” nauczą się m.in. sztuki czerpania i barwienia papieru, a nawet wykonają własny notes.

Zajęcia w dzielnicowych domach kultury

Wyjątkowo długa i bogata jest w tym roku lista zajęć przygotowanych przez domy kultury z wielu dzielnic Lublina. Ich uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach historycznych, fotograficznych, muzycznych i rękodzielniczych. W planach są również wycieczki, projekcie filmów oraz konkursy talentów.

Lato w bibliotece

W towarzystwie książek zawsze jest co robić – więc liczne filie Miejskiej Biblioteki Publicznej proponują dzieciom i młodzieży interesujące warsztaty i zajęcia tematyczne. Filia nr 39 zaprasza do świata rdzennych mieszkańców Ameryki, a w Filii nr 34 będzie można zostać smokologiem! Wakacje pod piracką banderą to pomysł Filii nr 26, a w Filii nr 16 obchodzone będą 110 urodziny Tove Jansson, autorki serii książek o Muminkach. Warto zajrzeć do swojej lokalnej biblioteki i sprawdzić, co ciekawego będzie się tam działo podczas lata!

Szkolne baseny

Sześć lubelskich szkół – SP nr 5, 16, 23, 30, 51 oraz ZSO nr 5 – udostępni latem uczniom swoje baseny. Należy pamiętać o klapkach i czepku!

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czerwiec z fontanną multimedialną

Pełna oferta wydarzeń składających się na akcję znajduje się na stronie „Lato w Mieście 2024”. Zapisy na wiele spośród nich ruszają w poniedziałek 10 czerwca.

fot. facebook – Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *