LublinWiadomości

Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę. Plac Litewski rozświetli się na fioletowo

26 marca obchodzimy Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat epilepsji oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób borykających się z tą chorobą. W geście solidarności Baobab, donice kasztanowców oraz fontanny na placu Litewskim zaświecą dziś na fioletowo.

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 400 tys. osób. Jest to przewlekła choroba mózgu objawiająca się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Światowy Dzień Wody w lubelskich wodociągach

Chorzy na epilepsję borykają się na co dzień ze skutkami choroby przewlekłej, z ograniczeniami jakie narzuca im konieczność przyjmowania leków, a nierzadko też z niepełnosprawnością. Epilepsja jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale także społecznym, gdyż chorzy często wycofują się z życia zawodowego i innych aktywności. Poza wielkim ciężarem choroby przewlekłej, chorzy doświadczają stygmatyzacji i wykluczenia. Tymczasem dzięki właściwej diagnozie i wdrożeniu leczenia możliwe jest uzyskanie kontroli napadów padaczkowych oraz powrót do normalnego życia, także do aktywności zawodowej.

26 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Padaczki, tzw. Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat epilepsji oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób borykających się z tą chorobą. Tego dnia na całym świecie podejmowana jest akcja podświetlania budynków na kolor fioletowy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowy Dzień Recyklingu. Dlaczego warto segregować odpady?

W geście solidarności z osobami zmagającymi się z epilepsją, również Lublin włącza się w obchody tego wydarzenia. Z tej okazji Plac Litewski, w tym Baobab, donice kasztanowców oraz fontanny od godz. 18:15 zostaną oświetlone właśnie na fioletowo.

Organizatorem akcji jest Fundacja EPI – BOHATER w Warszawie, działająca na rzecz osób chorujących na padaczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *