EkoLublinWiadomości

Światowy Dzień Recyklingu. Dlaczego warto segregować odpady?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Przy tej okazji lubelski Ratusz zachęca mieszkańców do podejmowania codziennych działań mających na celu redukcję ilości wytwarzanych odpadów i zwiększenie odzysku surowców. Warto pamiętać, że właściwa segregacja odpadów ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska.

Obchodzony 18 marca Światowy Dzień Recyklingu to okazja do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami i nawykami konsumenckimi. Proces recyklingu rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja odpadów, dlatego tak ważne jest, by odbywała się ona w sposób prawidłowy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie powstanie kolejny mobilny punkt zbiórki elektrośmieci

– W obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia środowiska i wyczerpywania zasobów naturalnych, recykling staje się nieodzownym elementem działań proekologicznych. Dzisiaj, w Światowym Dniu Recyklingu podsumowujemy nasze działania w tym zakresie i zachęcamy wszystkich mieszkańców do promowania tej idei w swoich społecznościach – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska.

Z danych lubelskiego Ratusza wynika, że w 2023 roku mieszkańcy Lublina wytworzyli około 103,5 tys. ton odpadów komunalnych, co daje 328 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

– Segregacja odpadów na właściwe frakcje pozwala im wrócić do obiegu. Dzięki recyklingowi papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne zostaną ponownie wykorzystane przy produkcji nowych artykułów. Jest to kluczowy krok w kierunku ograniczenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz zmniejszenia zużycia surowców naturalnych – podkreśla Katarzyna Madoń-Kremeś.

Aby zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów, Wydział Ochrony Środowiska UM prowadzi cykliczne akcje informacyjno-edukacyjne.

W 2023 roku zrealizowano dwa takie projekty, w tym „Ekologiczny Lublin. Oszczędzaj wodę, segreguj odpady, dbaj o otoczenie!” przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Działania obejmowały m.in. wydanie broszury z praktycznymi informacjami na temat kompostowania i książeczki edukacyjnej „Dbamy o środowisko” dla uczniów młodszych klas. Powstało również kilka filmów edukacyjnych. W ramach projektu odbyły się też warsztaty dotyczące segregacji, recyklingu i idei zero waste oraz debata pt. „Gospodarka odpadami i ochrona powietrza – ekologiczne wyzwania oczami młodzieży”.

W ubiegłym roku Lublin przystąpił także do międzynarodowego projektu partnerskiego „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych, sprzętu elektronicznego zawierającego również tworzywa sztuczne w Europie Środkowej” realizowanego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Każdy Europejczyk kupuje co roku średnio 26 kg ubrań, a 11 kg się pozbywa. Tylko część trafia do obiegu wtórnego lub recyklingu

Warto przypomnieć, że Miasto wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu realizuje usługę bezpłatnego odbioru elektroodpadów bezpośrednio z domów.

– Akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i liczba odbiorów domowych wzrasta w skali miesiąca o około 20 proc. Z tej formy pozbycia się elektroodpadów korzysta miesięcznie średnio 350 osób, od których łącznie odbierane jest około 40-50 ton zużytych sprzętów elektronicznych i elektrycznych – mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Informacje na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć m.in. na stronie srodowisko.lublin.eu.

Światowy Dzień Recyklingu
fot. Miasto Lublin

 

2 komentarze do “Światowy Dzień Recyklingu. Dlaczego warto segregować odpady?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *