LublinWiadomości

Światowy Dzień Wody w lubelskich wodociągach

W jaki sposób możemy chronić bezcenne zasoby wody, czym jest ślad wodny i jak nasze codzienne życie wpływa na jego powstanie, jaki jest związek między wodą, a aktualnymi problemami geopolitycznymi – o tym wszystkim dyskutowała dziś młodzież w siedzibie lubelskiego MPWiK w ramach obchodów Światowego Dnia Wody.

Debatę pod hasłem „Bądź odpowiedzialny i myśl ekologicznie! Bez wody nie ma życia!” przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 28 oraz Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Rozpoczęli od zagadnień związanych z procesem produkcji i oczyszczania wody w Lublinie, właściwościami lubelskiej wody wodociągowej, jej podziemnymi zasobami, by przejść do problemów natury globalnej, czyli kryzysem klimatycznym, który bezpośrednio wpływa na ograniczenie naturalnych zasobów wody, również w naszym kraju i regionie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Każdy Europejczyk kupuje co roku średnio 26 kg ubrań, a 11 kg się pozbywa. Tylko część trafia do obiegu wtórnego lub recyklingu

Tematem, który wywołał najgorętszą dyskusję był tzw. ślad wodny, czyli ilość wody zużywana do wyprodukowania produktów codziennego życia: żywości, kosmetyków, odzieży, mebli i wielu innych.

Światowy Dzień Wody 2024 w Lubelskich Wodociągach
fot. MPWiK

Młodzież miała wiele pomysłów, jak świadomie ograniczyć ślad wodny. – Dawać produktom drugie życie, czyli kupować odzież z drugiej ręki. Kupować rzadziej, ale produkty wyższej jakości, które dłużej nam posłużą. Świadomie kupować produkty i ograniczać konsumpcję – wyliczali młodzi ludzie.

Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą i świadomością w kwestii ekologii: piją wodę kranową z butelek wielorazowego użytku, wykorzystaną powtórnie wodę, gdy jest to możliwe, do zmywania i mycia zużywają wodę w niezbędnym zakresie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strażacy alarmują: pożary traw pożerają zasoby i szkodzą ziemi

„Woda dla Pokoju” – pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Wody, którego celem jest zwrócenie uwagi na globalny kryzys związany z dramatycznie kurczącymi się zasobami wodnymi na świecie.

Światowy Dzień Wody 2024 w Lubelskich Wodociągach
fot. MPWiK
Światowy Dzień Wody 2024 w Lubelskich Wodociągach
fot. MPWiK | Debata „Bądź odpowiedzialny i myśl ekologicznie! Bez wody nie ma życia!”

 

3 komentarze do “Światowy Dzień Wody w lubelskich wodociągach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *