Lubelscy seniorzy skorzystają z pomocy asystenta. Ruszył nabór do programu
Trwa nabór do projektu, w ramach którego osoby z niepełnosprawnościami w wieku powyżej 65. roku będą mogły skorzystać z usług asystenckich. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy europejskich wsparciem zostanie objętych ponad 200 mieszkańców Lublina.
Realizowany przez Miasto projekt skierowany jest do najstarszych mieszkańców Lublina posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W ramach programu osoby z niepełnosprawnościami mające więcej niż 65 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy asystenta osobistego.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy seniorzy otrzymają wsparcie psychologa. Wszystko w ramach unijnego projektu
– Wsparcie niezależności w życiu codziennym pozwoli na większą aktywność uczestniczek i uczestników projektu w różnych sferach życia społecznego – podkreśla Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublin ds. społecznych.
Do zadań asystenta należeć będzie pomoc nie tylko w codziennych czynnościach takich jak zakupy, obsługa konta bankowego, dojazdy na rehabilitację, czy zajęcia terapeutyczne i załatwianie spraw urzędowych, ale także w wyjściu do kina, teatru czy wyjeździe na wakacyjny wypoczynek.
Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy zaplanowano od 1 października do 20 grudnia 2024 r., a drugi od 2 stycznia do 24 marca 2025 r. W ramach każdego z nich wsparcie otrzyma 110 osób. Każdy uczestnik programu może liczyć na 90 godzin z asystentem. Tym samym łącznie 220 osób skorzysta z 19,8 tys. godzin usług.
Jest jedno „ale”…
– O pomoc asystenta osobistego w ramach Projektu „Polityka Senioralna EFS+” nie mogą starać się osoby, które korzystały lub korzystać będą z innych form wsparcia w ramach tego samego Projektu, tj. z usług opiekuńczych czy wsparcia psychologicznego – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do projektu powinny złożyć prawidłowo wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe oraz kopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 (niski parter). Dokumenty można pobrać w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych UM Lublin oraz na stronie internetowej Polityka Senioralna EFS+.
Pierwsza tura rekrutacji do Projektu trwa do 3 września br.
– Zachęcamy do osobistego składania wniosków w celu ich weryfikacji pod względem formalnym. Po zakończeniu rekrutacji, ocenie merytorycznej i sporządzeniu listy rankingowej, informacja o zakwalifikowaniu się do projektu zostanie przekazana uczestnikom telefonicznie – dodaje Anna Czerwonka.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważne zmiany dla mieszkańców z niepełnosprawnościami
Realizacja usług asystenckich to element projektu „Polityka Senioralna EFS+” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie w partnerstwie z 36 gminami województwa lubelskiego, w tym z Miastem Lublin.
fot. materiały prasowe