EdukacjaLublinNews

Lubelska Politechnika podsumowuje pierwszy etap rekrutacji na studia

Poznaliśmy wyniki rekrutacji na studia I stopnia na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia zakwalifikowała do przyjęcia 2,4 tys. osób. Do kierunków cieszących się największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów należy informatyka, budownictwo oraz finanse i rachunkowość. Natomiast największe  „zagęszczenie” kandydatów na jedno miejsce widać na kierunku marketing i komunikacja rynkowa.

Jak poinformował prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich, na 2085 miejsc dostępnych na wszystkich 26 kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia,  zarejestrowało się ponad 4,4 tys. kandydatów. Daje to średnio 2,1 osoby na miejsce.

Najwięcej chętnych pochodzi z województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

– Liczba kandydatów w porównaniu z analogicznym czasem w roku ubiegłym jest podobna. Mamy 4% wzrost, co w sytuacji niżu demograficznego jest satysfakcjonujące. Podobnie jak rok temu najpopularniejszymi kierunkami okazały się informatyka oraz finanse i rachunkowość. Kandydaci chętnie też rejestrowali się na nowe kierunki. Na energetykę były 3 osoby na miejsce, a na sztucznej inteligencji w biznesie 2,6 – mówi prorektor Droździel.

Najwięcej osób aplikowało na kierunki: informatyka (806 kandydatów), budownictwo (305 kandydatów), finanse i rachunkowość (299 kandydatów), marketing i komunikacja rynkowa (262 kandydatów), mechatronika (257 kandydatów) oraz zarządzanie (235 kandydatów).

Natomiast biorąc pod uwagę liczbę kandydatów w na jedno miejsce, najpopularniejszymi kierunkami okazały się: marketing i komunikacja rynkowa (5,8 osób na miejsce), finanse i rachunkowość (5 osób na miejsce),zarządzanie (4 osób na miejsce), informatyka (3,4 osób na miejsce), inżynieria multimediów (3,1 osób na miejsce), architektura (3 osób na miejsce), oraz jeden z dwóch nowych kierunków studiów na Politechnice Lubelskiej, czyli energetyka (również 3 osoby na miejsce).

Jak widać, studia, które przyciągają największą liczbę osób, nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiega się najwięcej kandydatów. Np. informatyka, którą chce studiować 806 osób, jest kierunkiem z najwyższym limitem miejsc wynoszącym 240, więc szansę na podjęcie studiów ma tu co trzeci kandydat.

Osoby zakwalifikowane na studia mają czas do 19 lipca, aby dostarczyć komplet dokumentów do komisji rekrutacyjnych. Jeśli nie zrobią tego w wymaganym terminie będzie to równoznaczne z rezygnacją ze studiów.

Wiadomo już, że nabór został zakończony na kierunkach: architektura, informatyka, inżynieria multimediów, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa
oraz zarządzanie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelska Akademia WSEI wybrała nowe władze

Kandydaci, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek lub nie zdążyły zarejestrować się w pierwszym terminie, ciągle mają szansę na studia na Politechnice. Do 16 lipca przedłużony został bowiem termin rekrutacji na pozostałe 19 kierunków studiów.

Aktualnie na 6 wydziałach Politechniki Lubelskiej studiuje ponad 7,1 tys. osób.

fot. materiały prasowe

2 komentarze do “Lubelska Politechnika podsumowuje pierwszy etap rekrutacji na studia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *