czwartek, 16 stycznia, 2025
LublinNews

Lubelskie lotnisko podnosi poprzeczkę. Padł kolejny rekord

Dokładnie 425 811 pasażerów obsłużył w 2024 roku Port Lotniczy Lublin. To niemal 7 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w całej dotychczasowej działalności lubelskiego lotniska.

Rok po roku zwiększa się liczba pasażerów korzystających z lubelskiego lotniska. W 2022 r. było ich 330 tysięcy, w 2023 r. – 399 tysięcy, a w roku ubiegłym już ponad 425 tys.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Więcej połączeń lotniczych ze stolicą. Niebawem do Warszawy polecimy codziennie

– Staramy się, na tym bardzo konkurencyjnym rynku, konsekwentnie budować siatkę połączeń, poszerzając z roku na rok ofertę lotów, szczególnie w sezonie letnim. I to przynosi konkretne efekty. Cieszy mnie, że rozpoczynający się rok zapowiada się dobrze. W naszej siatce połączeń, i to już od końca marca, pojawią się nowe kierunki, Rzym i Barcelona – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Matuszczyk.

Wracając do podsumowania, w grudniu roku 2024 lubelskie lotnisko miało więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2023 roku. Było to odpowiednio: 26 133 osób (w grudniu 2024) wobec 22 800 (2023). Warto przypomnieć, że od czerwca ub. roku, miesiąc po miesiącu, lotnisko biło rekordy. Sierpień okazał się najlepszym miesiącem w całej 12-letniej historii działalności lotniska. Wówczas z usług Portu Lotniczego Lublin skorzystało 56 892 osób. Łącznie w sezonie wakacyjnym lotnisko obsłużyło blisko 280 tysięcy pasażerów.

Wzrosła również liczba operacji lotniczych, w 2024 r. było ich 4800. To więcej niż rok wcześniej, kiedy statystyki podawały liczbę 3700.

Ubiegłoroczne wakacje na lubelskim lotnisku trwały wyjątkowo długo, bo loty czarterowe i sezonowe rozpoczęły się już pod koniec kwietnia, a ostatni wakacyjny samolot obsłużono pod koniec października. Prym wiodła turecka Antalya, ale wielkim powodzeniem cieszyły się także loty na greckie wyspy: Rodos i Kretę oraz do Monastyru w Tunezji. Do siatki połączeń z Portu Lotniczego Lublin, jako nowość w minionym sezonie, dołączyła także Hurghada w Egipcie nad Morzem Czerwonym. Tradycyjnie można było też polecieć na urlop do innych popularnych miejscowości turystycznych na południu Europy: do chorwackiego Splitu, na plaże Bułgarii w Burgas nad Morzem Czarnym czy do włoskiego Bergamo. Nieodmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również loty nad polskie morze, do Gdańska.

– Wakacyjne statystyki pokazały, że przygotowana przez nas oferta bardzo dobrze wpisała się w oczekiwania podróżnych, mieszkańców regionu. Uważam to za sukces naszego regionalnego lotniska – podkreśla prezes Matuszczyk.

Z lubelskiego lotniska latają samoloty linii lotniczych Ryanair (w październiku ub. roku został obsłużony milionowy pasażer tego irlandzkiego przewoźnika), Wizzair (połączenia do Londynu) i LOT (codzienne loty do Warszawy).

W tym roku dołącza do nich włoska linia Aeroitalia, która będzie obsługiwać połączenie do stolicy Italii, Rzymu. Na początek samoloty pomiędzy lubelskim portem a rzymskim lotniskiem będą latały dwa razy w tygodniu. W szczycie sezonu letniego będą to trzy połączenia tygodniowo. Co ciekawe, Port Lotniczy w Lublinie będzie póki co jednym lotniskiem w Polsce i tej części Europy na rozkładzie włoskiego przewoźnika.

– Warto podkreślić, że lotnisko Fiumicino to główny port w Rzymie, który daje możliwość przesiadek, kupując jeden bilet, na inne trasy obsługiwane przez Aeroitalię, w tym na Sycylię czy Sardynię, ale także do Rumunii – mówi dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin Marek Pierściński.

Z kolei Ryanair, od 31 marca, uruchamia całoroczne połączenie do hiszpańskiej Barcelony – Girony. Przewoźnik ten realizuje z lubelskiego portu także połączenia do Londynu, Dublina, Mediolanu i Gdańska w sezonie letnim.

– Widzimy rosnące znaczenie lubelskiego portu na lotniczej mapie Polski cieszymy się, że możemy wspierać region, zapewniając większą dostępność tras i nowe możliwości podróży. Nowe połączenie do słonecznej Barcelony to atrakcyjne rozwinięcie naszej dotychczasowej oferty z Lublina. To słoneczne hiszpańskie miasto oferuje szereg atrakcji zarówno na przedłuży weekend jak i dłuższy urlop. Mamy nadzieję rosnąć na lotnisku Lublin w kolejnych sezonach, poszerzając siatkę połączeń i oferując podróżnym Lublina więcej możliwości podróży – powiedziała Country Manager Ryanair na region CEE & Baltics Alicja Wójcik Gołębiowska.

Do ubiegłorocznych sukcesów lubelskiego portu należy też niewątpliwie uruchomienie nowoczesnego terminala cargo z magazynem wyposażonym w 5 ramp załadunkowo-rozładunkowych. Obiekt jest przystosowany do jednoczesnej obsługi 3 samochodów ciężarowych (do 24 ton każdy) po stronie przyjęcia towaru, oraz 2 aut ciężarowych po stronie wydania towaru. Obok magazynu cargo powstał także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami. Inwestycja kosztowała blisko 18 mln zł. Co istotne, obiekt pozwala na obsłużenie każdego rodzaju ładunku transportowanego drogą powietrzną.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Port Lotniczy Lublin doczekał się nowoczesnego terminala cargo. Zobacz zdjęcia

Lubelski Port ma status lotniska międzynarodowego. Wyposażony jest w system precyzyjnego lądowania (ILS kat. 2), umożliwiający wykonywanie operacji lotniczych w ograniczonych warunkach pogodowych. Ponadto lotnisko jest świetnie skomunikowane z siecią dróg międzynarodowych, ekspresowych oraz z koleją. Atutem jest również lokalizacja Portu Lotniczego Lublin przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych przejść granicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *