Lublin obchodzi 707. urodziny. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców?
W 1317 roku Władysław Łokietek wydał dla Lublina akt lokacji na prawie magdeburskim. W 707. rocznicę tego wydarzenia Miasto przygotowało dla mieszkańców szereg atrakcji, a wśród nich m.in. koncerty, spektakle, spacery tematyczne, czy niezwykłe pokazy balonowe. Pod znakiem obchodów odbędzie się też 30. jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich.
Obchody 707. Urodzin Miasta rozpoczynają się w poniedziałek, 12 sierpnia. Tego dnia na terenach zielonych Placu Litewskiego zagości Chill & Charge Strefa Kreatywnego Relaksu i informacji młodzieżowej. Młodzi mieszkańcy będą mogli nie tylko odpocząć na leżakach i hamakach, ale także spotkać się z ekspertami z Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, Eurodesk Lublin, Europe Direct Lublin oraz przedstawicielami i przedstawicielkami Przestrzeni Młodych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzi piąte urodziny
Poznanie historii Lublina i osób z nim związanych ułatwią natomiast spacery tematyczne. Pierwszy z nich, nawiązujący do postaci i twórczości Julii Hartwig, odbędzie się w środę, 14 sierpnia. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z poetką i rodziną Hartwigów. Na wędrówki po mieście zapraszają także Przewodniczki i Przewodnicy Inspiracji – 15 sierpnia zaplanowali spacery pod hasłem „Pochwalmy się Lublinem” oraz „Lublin, wszystkiego najlepszego!”, a 18 sierpnia – „Zanim narodził się Lublin…”.
Tradycyjnie Urodziny Miasta to także Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku odbędzie się 30., jubileuszowa edycja tego wyjątkowego wydarzenia popularyzującego hejnały miejskie. Warto przypomnieć, że dla Lublina stanowi to utrwalenie tradycji sięgających XVI wieku. Imprezę rozpocznie barwny przemarsz trębaczy, który wyruszy w czwartek, 15 sierpnia, o godzinie 15:00 z Rynku Starego Miasta i Krakowskim Przedmieściem przejdzie na Plac Litewski. Tam odegrane będą hejnały czterech miast. Nastąpi również złożenie kwiatów przy pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Kulminacją wydarzenia będzie będzie odegranie „Roty”, hejnału lubelskiego oraz prezentacja hejnałów miast biorących udział w Przeglądzie na Rynku Starego Miasta.
Wyjątkową oprawę obchodom miejskich urodzin zapewni 2. edycja Fiesty Balonowej. W dniach 16 – 18 sierpnia (piątek-niedziela) zaplanowano balonowe animacje dla publiczności, pokazy lotów, zabawy, a także nocny przejazd ekip balowych ulicami miasta połączony z pokazem ogniowym.
Ponadto, różnorodność tradycji, na których swoją tożsamość budował dzisiejszy Lublin, podkreślą dwa festiwale – Lubliner Festiwal, prezentujący kulturę żydowską oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, poświęcony muzyce i rzemiosłu tradycyjnemu. Dodatkowo od 15 do 17 sierpnia Miasto zaprasza na specjalne spektakle na fontannie multimedialnej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Jarmark Jagielloński 2024. Co tym razem przygotowali organizatorzy?
Szczególnego charakteru tegorocznym obchodom nadają starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Obchody Święta Wojska Polskiego. Uwaga na utrudnienia w centrum miasta