niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Lublin przyjazny seniorom. Miasto częścią światowej sieci

Lublin dołączył do światowej sieci wspólnot przyjaznych seniorom. To 10. polskie miasto, które znalazło się w tym prestiżowym gronie.

Lublin znalazł się w Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO. To efekt trwającej od marca br. rekrutacji. Oprócz naszego miasta w tym gronie są też m.in.: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Poznań, Wrocław i Kraków.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Znamy skład nowej Rady Seniorów Miasta Lublin

Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO (The WHO Global Age-friendly Cities and Communities Network) została utworzona w 2010 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Sieć zrzesza obecnie 1606 miast z 53 krajów. Jej członków łączy podobne podejście do polityki senioralnej, której celem jest podniesienie jakości życia najstarszych mieszkańców, a także umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi w swoim miejscu zamieszkania.

Aplikacja Lublina została zbudowana w oparciu o kilka filarów: prognozy demograficzne, strategiczne dokumenty Miasta zakładające wsparcie i aktywizację seniorów i ich jak najdłuższą samodzielność we własnym środowisku, a także właściwą politykę społeczną.

Potencjał miasta przyjaznego starzeniu budowany jest też w oparciu o partycypację samych seniorek i seniorów w tworzeniu polityk senioralnych. Jak podkreślono w aplikacji, zarówno Strategia Lublin 2030, jak i „Programu Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów na terenie Miasta Lublin na lata 2021-2025” były konstruowane przy aktywnym udziale środowiska lubelskich seniorek i seniorów.

– Z uwagi na prognozy demograficzne głównym kierunkiem działań Miasta w tym obszarze uczyniono systematyczne podnoszenie jakości życia najstarszych mieszkanek i mieszkańców – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Motywacją Lublina w aplikowaniu o członkostwo i współtworzenie globalnej sieci była chęć poprawienia dostępu miejskich instytucji i organizacji do światowego zasobu dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz seniorów.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie siedź w domu. W Lublinie rusza akcja „Aktywny senior latem”

– Poprzez dołączenie do Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, Lublin potwierdza swoją gotowość do wdrażania, promowania wartości i zasad, które służą kreowaniu środowiska przyjaznego wiekowi senioralnemu oraz wychodzenia naprzeciw potrzebom ludzi starszych. Uczestnictwo w tym prestiżowym gremium to także zobowiązanie do wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami. Mamy świadomość, że planując działania powinniśmy zwracać uwagę na potrzeby nie tylko dzisiejszych, ale także przyszłych seniorek i seniorów oraz na ogromne zróżnicowanie tej grupy wiekowej pod każdym względem – podkreśla Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Lublin przyjazny seniorom. Miasto częścią światowej sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *