Lublin stawia na rozwój branży kreatywnej
Miasto Lublin i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy w sektorze kreatywnym. Dzięki niemu studenci i studentki kierunku inżynieria multimediów PL będą mieli szansę zdobyć doświadczenie w pracy na planach realizowanych w Lublinie produkcji filmowych.
– Ta współpraca będzie obopólnym wsparciem – mówi kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego Tomasz Rakowski. – Przyjeżdżają tutaj ekipy z całego świata. Myślę, ze studenci będą tym bardzo zainteresowani. Tym bardziej, że zawody, które tutaj się kształcą, na tym rynku produkcji audiowizualnej są bardzo pożądane.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Hollywood i Netflix w Lublinie. Lubelski Fundusz Filmowy podsumowuje miniony rok
Porozumienie jest elementem działań skierowanych na zwiększenie szans Lublina na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Równocześnie, jak mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk: – „wspieranie młodych twórców sektora kreatywnego jest jednym z naszych priorytetów”.
Skoncentrowana na mediach audiowizualnych – filmie, telewizji i radiu – współpraca umożliwi studenckiej internetowej telewizji Politechniki Lubelskiej pollub.tv udział w produkcjach filmowych, w które zaangażowany jest Lubelski Fundusz Filmowy. Pollub.tv będzie również realizować transmisje internetowe z wydarzeń miejskich, w tym aktywności dzielnicowych, projektów studenckich, a także wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dodatkowo przewidywane jest uruchomienie warsztatów z cyberbezpieczeństwa, których opracowaniem zajmą się studenci inżynierii multimediów.

– Planujemy uruchomienie dwóch cykli. Pierwszy adresowany będzie do najmłodszych, a drugi do seniorów – mówi Jakub Krzysiak z pollub.tv.
– Politechnika Lubelska ma ekspertów oraz dostęp do najnowszych technologii, zwłaszcza jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo i nowe media – dodaje rektor Politechniki Lubelskiej, Zbigniew Pater.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt MATCH połączył studentów UMCS i WSPA z gigantem telekomunikacyjnym
Dzięki zaangażowaniu studentek i studentów oraz infrastruktury studia multimedialnego Politechniki możliwa będzie także współpraca przy wielu już trwających projektach sektora kreatywnego, m.in. przy projekcie MATCH realizowanym od 2020 roku, którego celem jest wprowadzenie studentów na lokalny rynek pracy i zapoznanie ich z jego realiami.
Lublin w oku kamery
W ciągu 15 lat, czyli od momentu powołania Lubelskiego Funduszu Filmowego, Lublin był miejscem realizacji ponad 50 różnego rodzaju projektów filmowych od lokalnych filmów dokumentalnych, przez seriale, fabularne produkcje krajowe, aż po realizacje amerykańskie, w tym te tworzone dla największych serwisów streamingowych takich jak Netflix czy Apple TV.

Pingback: Jazda windą będzie odtąd bardziej komfortowa. Lubelscy naukowcy opatentowali wyjątkowe urządzenie
Pingback: Mobilne laboratorium zaparkowało na kampusie lubelskiej uczelni