LublinWiadomości

Lublin świętuje dzień swojego patrona

13 czerwca obchodzimy Dzień św. Antoniego Padewskiego, od wieków uznawanego za patrona Lublina.

Z okazji Dnia św. Antoniego w kaplicy św. Józefa przy kościele pw. Nawrócenia św. Pawła zostanie odprawiona msza święta w intencji Miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców. Nabożeństwo odbędzie się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 10:00 , przy ul. Bernardyńskiej 5 (wejście furtką od ul. Bernardyńskiej i przez wewnętrzny dziedziniec dawnego klasztoru oo. Bernardynów).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe koziołki upamiętniły wojenną historię Lublina

Mszę poprzedzi krótki koncert na trąbkę, przygotowany przez Piotra Ścibaka – miejskiego hejnalistę, który rozpocznie się o godz. 9:45.

Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych, ubogich, dzieci, oraz wielu miast – w tym Lublina, Lizbony i Padwy. Święty był jednym z najbardziej cenionych kaznodziejów XIII w. – elokwentnym, obdarzonym doskonałą pamięcią, szeroką wiedzą i silnym głosem. Na wielu obrazach, tak jak na tym widniejącym na Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta, przedstawiany jest z białą lilią w ręku.

Św. Antoni z Padwy jest także patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej – tam znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem świętego oraz przechowywane są jego relikwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *