LublinWiadomości

Lublin upamiętnia ofiary akcji „Reinhardt”

12 lutego 2024 roku na frontonie lubelskiego ratusza zawisła tablica ku czci 42 tys. Żydów z Lublina, którzy ponieśli śmierć w wyniku przeprowadzonej przez Niemców w latach 1942-43 akcji likwidacyjnej. W uroczystości odsłonięcia udział wziął prezydent Krzysztof Żuk, a także przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz społeczności żydowskiej, którzy wspólnie odmówili w intencji ofiar modlitwy kadisz oraz katolicką.

Celem rozpoczętej w marcu 1942 r. akcji „Reinhardt” było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” na terytorium okupowanej Polski: wymordowanie ok. 2 milionów Żydów z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa (warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego). Sztab operacji znajdował się w Lublinie, a kierownictwo powierzono Odilo Globocnikowi, szefowi SS i policji w dystrykcie lubelskim.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Odsłonięto pomnik upamiętniający egzekucje Żydów w Lasach Kozłowieckich. „Żeby nigdy więcej już do tego nie dopuścić” (zdjęcia)

W ramach akcji „Reinhardt” Żydów z lubelskiego getta wywożono do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie ginęli w komorach gazowych. Historycy szacują, że liczba żydowskich ofiar obozu w Bełżcu wyniosła co najmniej 434,5 tys. ludzi. W pozostałych działających w ramach operacji ośrodkach zagłady (Sobibór i Treblinka) śmierć poniosło jeszcze ok. 1,1 mln Żydów oraz nieznana liczba Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Dodatkowo co najmniej 200 tys. Żydów zostało zgładzonych podczas towarzyszących akcji masowych rozstrzeliwań.

4 komentarze do “Lublin upamiętnia ofiary akcji „Reinhardt”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *