LublinWiadomości

Przez Lublin przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, jak co roku ulicami Lublina przejdzie marsz upamiętniający żołnierzy tzw. „drugiej konspiracji”. Mogą pojawić się utrudnieniach w ruchu.

Marsz upamiętniający żołnierzy, rozpocznie się w piątek, 1 marca, o godz. 18.00 na Placu Litewskim. Uczestnicy przejdą kolejno ulicami: Krakowskie Przedmieście – Plac Łokietka – Bramową – Rynek – Grodzką – Zamkową.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Plac Litewski zaświeci się w trzech kolorach. Data nie jest przypadkowa

Zakończenie zgromadzenia zaplanowane jest na Placu Zamkowym ok. godz. 20.00. W wydarzeniu, jak informuje lubelski Ratusz, przewidziany jest udział ok. 1 tys. osób.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Stanowili oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję Armii Krajowej. Aresztowani między listopadem 1947 a luty 1948 roku, przeszli wyjątkowo brutalne śledztwo.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin upamiętnia ofiary akcji „Reinhardt”

Ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

źródło: IPN, Urząd Miasta Lublin

fot. yt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *