Lublin z nowym turystycznym rekordem!
W stolicy Lubelszczyzny turystyczna hossa trwa w najlepsze. W minionym roku Lublin odwiedziło ponad 1,9 mln osób, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny niemal 2,3 mln osób. To wzrost aż o 24 proc. w stosunku do niezłego pod tym względem 2023 roku i ponad trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym 2019.
Najnowsze dane, zbierane na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, wskazują, że w 2024 roku spośród ponad 1,9 mln wszystkich przyjezdnych, prawie 1,5 mln pochodziło z Polski. Wśród nich dominowali goście z województwa lubelskiego (566 tys.) i mazowieckiego (565 tys.). Kolejne miejsca zajęły województwa: małopolskie (55 tys.), śląskie (51 tys.) i podlaskie (46 tys.).
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie lotnisko podnosi poprzeczkę. Padł kolejny rekord
Jednak na szczególną uwagę zasługuje liczba gości zagranicznych, która zwiększyła się aż o 85 tys. osób – do łącznie 428 tys. turystów. Najliczniejszą grupę stanowili przyjezdni z Wielkiej Brytanii (145 tys.), Izraela (81 tys.), Niemiec (61 tys.), Stanów Zjednoczonych (39 tys.) i Kanady (17,5 tys.).
Blisko 45 proc. to turyści w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli osoby, które zdecydowały się na nocleg. Były to przede wszystkim pobyty trwające od 2 do 4 nocy (47 proc. wszystkich nocujących, dla porównania w 2023 r. było to 45 proc.). Na jedną noc zostało 34 proc. odwiedzających (w 2023 r. – 41 proc.), a na 5-7 nocy 20 proc. (w 2023 r. – 17 proc.). Niewiele ponad 1 mln zdecydowało się na wizytę jednodniową.
Najbardziej owocny pod względem ruchu turystycznego okazał się sierpień. W ostatnim miesiącu wakacji Lublin odwiedziło aż 296 tys. osób.
Jeśli chodzi o wiek osób odwiedzających stolicę Lubelszczyzny, największą grupę stanowiły osoby młode – do 25. roku życia (35 proc.), następnie 36-45 lat (26 proc.) i 26-35 lat (20 proc.).
Do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez gości w 2024 roku niezmiennie należało Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, a także Zamek Lubelski. Przyjezdni chętnie spacerowali też po Ogrodzie Saskim, a ponadto licznie odwiedzili Archikatedrę Lubelską i Wieżę Trynitarską, kościół oo. Dominikanów i Centrum Spotkania Kultur.
Co ciekawe, wzrasta zainteresowanie sportem, które widoczne jest w liczbie wizyt turystów w obiektach sportowych. Najwyższe wzrosty dotyczą Areny Lublin, która przyciągnęła o 27 proc. więcej przyjezdnych niż w 2023 roku i kompleksu Aqua Lublin, goszczącego aż 54 proc. więcej osób spoza Lublina i LOM względem roku poprzedniego.
Kolejne rekordy przed nami?
Czy Lublin pobije ostatni rekord i przyciągnie więcej turystów w 2025 r.? Wszystko na to wskazuje. Miasto zyskało rozgłos dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Dodatkowo sprzyjają temu nowe połączenia lotnicze i kolejowe. Od marca 2025 r. będzie można polecieć bezpośrednio do Lublina z Rzymu i Barcelony, a od kwietnia codziennie z Warszawy. Kolej również przyspiesza – więcej pociągów do stolicy i krótsze podróże z Krakowa (w 4 godz.) i Wrocławia (w 5 godz. 15 min.) to także duże ułatwienie dla turystów.
Nie bez znaczenia dla promocji koziego grodu jest coraz dłuższa lista produkcji filmowych kręconych w Lublinie, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Warto wspomnieć chociażby o nagrodzonym Złotym Globem filmie „A Real Pain” Jessego Eisenberga, który na początku lutego powalczy o Oscary.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Lublinie powstaje nowy szlak koziołków
Do tego dochodzą działania promocyjne miasta – wizyty studyjne dziennikarzy, touroperatorów i influencerów, a także publikacje w mediach, które sprawiają, że o Lublinie mówi się coraz więcej. Oprócz tego na zwiększenie ruchu turystycznego w nadchodzących latach może wpłynąć perspektywa zakończenia wojny w Ukrainie.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Zamek w Janowcu przejdzie rewitalizację
Pingback: „Zima w mieście”. Sprawdź jakie atrakcje czekają na najmłodszych