Lublin zdecydował: Oto zwycięskie projekty 10. Budżetu Obywatelskiego!
Aż 39 innowacyjnych projektów odmieni wkrótce oblicze Lublina dzięki zaangażowaniu i głosom mieszkańców w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego. Ponad 23 tysiące głosujących zdecydowało, na co wydać imponującą sumę 14 milionów złotych z miejskiego budżetu w 2024 roku.
Lubelski „ekran demokracji” zaświecił pełnym blaskiem – po zakończeniu głosowania w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego, które trwało od 22 września do 10 października, znamy już projekty, które wkrótce zrealizują oczekiwania mieszkańców na przyszły rok.
>>> CZYTAJ TAKŻE: „Boiska na piątkę”: Nowoczesny kompleks sportowy przy V LO już otwarty! (zdjęcia)
W tym roku w głosowaniu udział wzięło ponad 23 tysiące osób, co świadczy o rosnącej popularności Budżetu Obywatelskiego jako narzędzia współkształtowania miasta przez jego mieszkańców. Głosujący wybrali 11 projektów ogólnomiejskich oraz 28 projektów dzielnicowych, które zostaną zrealizowane w ramach jubileuszowej edycji BO.
Blisko 17 tys. osób zagłosowało przez Internet, a niespełna 7 tys. swoje głosy oddało w punktach stacjonarnych z czego ważne głosy w formie papierowej oddały 4 874 osoby. Do wyboru było 129 inicjatyw, z czego 87 związanych z poszczególnymi dzielnicami, a 42 o charakterze ogólnomiejskim.
Wizytówką tegorocznego głosowania stały się projekty ogólnomiejskie, którym przyznano aż 3,87 mln złotych. Z wynikiem 2 466 głosów, wygrał projekt „Sportowa Berylowa”, który zapewni mieszkańcom nie tylko odświeżony ciąg komunikacyjny, ale i mozaikę sportowych atrakcji od boiska po siłownię pod chmurką.
Nie bez znaczenia dla zwolenników aktywnego wypoczynku pozostanie projekt „Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian” z dorobkiem 2 430 głosów. Podium zamyka „Renowacja boiska piłkarskiego przy SP 51” z wynikiem 1 600 głosów.
W puli projektów ogólnomiejskich tzw. miękkich znalazł się z kolei „PoLUB e-booki”, który z 1 183 głosami zagwarantuje bezpłatny dostęp do literatury elektronicznej i audiobooków w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Lwia część budżetu bo aż 10,4 miliona zł trafi na realizację projektów dzielnicowych. W tej kategorii największą popularnością cieszył się projekt „10 elektro – bezpieczna” dedykowany dzielnicy Dziesiąta, który z 1380 głosami wskaże nowy kierunek bezpieczeństwa w kontekście rosnącej popularności pojazdów elektrycznych.
Pozostałe projekty dzielnicowe, wybrane do realizacji m.in. oświetlą ulicę Pasieczną, Ziemiańską i ścieżkę rowerową w ul. Zemborzyckiej. Dzięki BO powstanie także I etap drogi rowerowej w al. Warszawskiej, a ulice Młodej Polski i Ćwiklińskiej zyskają nowe nawierzchnie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Basen w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie już po remoncie
Każda z 27 dzielnic mogła liczyć na maksymalną sumę 400 tys. zł, o ile projekt zyskał minimum 100 głosów poparcia. Tego progu nie osiągnął żaden projekt jedynie w dzielnicy Za Cukrownią. Za to w dzielnicach Szerokie i Kalinowszczyzna, zrealizowane zostaną po 2 inwestycje.
Budżet Obywatelski po raz dziesiąty udowodnił, że partycypacja społeczna w Lublinie jest żywa i prężna. Miasto, które słucha swoich mieszkańców, już niebawem przystąpi do realizacji projektów, które bezpośrednio wpłyną na jakość życia w przestrzeni miejskiej.
Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na oficjalnej stronie Budżetu Obywatelskiego – decyduje.lublin.eu. To właśnie tam mieszkańcy Lublina mogą śledzić metamorfozy swoich pomysłów w realne zmiany na mapie miasta.
Pingback: Lublin rysuje przyszłość. Miasto Młodych w centrum uwagi
Pingback: Jak będzie wyglądało nowe oblicze komunikacji miejskiej po otwarciu Dworca Lublin?
Pingback: Projekt budżetu Lublina na 2024 rok z rekordowymi wydatkami na oświatę i wsparciem rozwoju dzielnic
Pingback: Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego głosowali nad przyszłorocznym budżetem
Pingback: Dwa miejskie projekty uznane za wybitny przykład innowacji politycznej na skalę europejską