sobota, 23 listopada, 2024
LublinWiadomości

Mauzoleum na Majdanku przechodzi kompleksową renowację

W sercu Państwowego Muzeum na Majdanku, na cmentarzu idei i historii, zaczyna się nowy rozdział. Mauzoleum, jeden z najbardziej ikonicznych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej, przechodzi gruntowną renowację. Prace potrwają do sierpnia 2024 roku i są finansowane w całości z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mauzoleum na Majdanku, część architektonicznego założenia Pomnika Walki i Męczeństwa, zostało poddane kompleksowej renowacji. Jest to pierwsza tak szeroko zakrojona przebudowa, od kiedy monument został odsłonięty w 1969 roku.

Zakres prac jest imponujący: od wymiany pokrycia dachowego i świetlika, przez renowację betonowych powierzchni kopuły i fryzu z napisem „Los nasz dla was przestrogą”, aż do rekonstrukcji chodników i schodów. Prace obejmą również otoczenie pomnika, gdzie wymienione zostaną płyty na placach i schody prowadzące od pomnika do krematorium.

Renowacja jest projektem długofalowym, przewidzianym na 14 miesięcy, i zakłada koszt wynoszący ponad 5,7 miliona złotych. Środki pochodzą w całości z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mauzoleum na Majdanku
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku | Mauzoleum

Ważnym aspektem jest również chronologiczny kontekst renowacji. Wewnętrzne prace rozpoczną się od zabezpieczenia prochów ofiar KL Lublin, które są zlokalizowane wewnątrz Mauzoleum. Nieuniknione są ograniczenia w dostępie do pomnika i sąsiadującego krematorium – będą one wprowadzane sukcesywnie w zależności od etapu prac.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rozbudowa kolumbarium na cmentarzu na Majdanku. Powstanie prawie 900 nowych nisz

Mauzoleum na Majdanku, które swym kształtem nawiązuje do słowiańskiej urny grobowej i Panteonu rzymskiego, wzniesiono w latach 60. XX wieku. Pomysłodawcami byli Wiktor Tołkin i Janusz Dembek. Kompleks został odsłonięty w 1969 roku i od tego czasu stanowi ważny element krajobrazu pamięci, zlokalizowany na końcu Drogi Hołdu i Pamięci.

Mauzoleum
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku | Mauzoleum

Wszystko wskazuje na to, że renowacja Mauzoleum zakończy się sukcesem, dzięki któremu to monumentalne dzieło architektoniczne będzie kontynuować swoją misję edukacyjną i upamiętniającą, przyciągając kolejne pokolenia do refleksji nad ciężarem historii i znaczeniem pamięci.

– – –

Mauzoleum, razem z Pomnikiem-Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci, tworzy Pomnik Walki i Męczeństwa. Jego kopuła o rozpiętości 35 metrów, wsparta jest na trzech potężnych filarach usadowionych na cokole w kształcie ściętego stożka. Kopułę otacza dekoracyjny fryz oddzielony od cokołu niemal dwuipółmetrowym prześwitem, umożliwiającym dostęp do wnętrza kryjącego głęboką, zanurzoną w ziemi urnę z prochami. Światło wpada do niej przez świetlik o średnicy 7 metrów umieszczony na szczycie kopuły.

Mauzoleum
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku | Budowa Mauzoleum

4 komentarze do “Mauzoleum na Majdanku przechodzi kompleksową renowację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *