EdukacjaLublinWiadomości

Miasto podsumowało kolejny etap projektu „Jedz z Głową”. Przyznano m.in. nagrody za najlepszy szkolny jadłospis

Dzisiaj podsumowano kolejny etap projektu „Jedz z Głową”, realizowanego w lubelskich szkołach przez Miasto we współpracy z Fundacją Medicover. W konkursie na najlepszy jadłospis dekadowy zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów. Nagrody otrzymali również intendenci ze szkół uczestniczących w konkursie.

Program „Jedz z Głową” realizowany jest w Lublinie od 2012 r. Jego głównym celem jest profilaktyka nadwagi i otyłości oraz cukrzycy wśród uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Aktualna edycja programu na lata 2022-2024 obejmuje swoimi działaniami dzieci z 43 lubelskich placówek oświatowych. Na jej realizację Miasto przeznaczyło kwotę ponad 608 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Można dostać 300 zł na dziecko. Ruszył nabór wniosków w programie „Dobry start”

Ważnym elementem miejskiego programu jest także edukacja pracowników żywienia zbiorowego.

– Praca intendentów i pracowników kuchni w placówkach edukacyjnych odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu zdrowego i zrównoważonego żywienia najmłodszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. To dzięki ich zaangażowaniu, pasji i profesjonalizmowi dzieci codziennie otrzymują posiłki, które nie tylko smakują, ale także wspierają ich rozwój i dobre samopoczucie. Cieszę się, że dzięki programowi „Jedz z Głową” możemy zapewnić najwyższy poziom wiedzy i umiejętności pracownikom żywienia zbiorowego z lubelskich szkół – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Pierwsze warsztaty dla intendentów oraz pracowników kuchni odbyły się w sierpniu 2022 roku, inicjując aktualną edycję programu „Jedz z Głową”. Podczas zajęć uczestniczki i uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w zakresie znaczenia żywienia zbiorowego, codziennych trudności w realizacji jadłospisów oraz kontroli przeprowadzanych w placówkach żywienia zbiorowego.

– Niewątpliwym sukcesem zajęć dla intendentów i pracowników kuchni jest nie tylko poszerzenie ich wiedzy oraz dodanie odwagi do wprowadzania innowacji na talerzach lubelskich uczniów, ale również stworzenie zgranej grupy, która wymienia się swoimi pomysłami i wspiera w procesie zmian – mówi Agnieszka Danielewicz, dietetyczka Instytutu Eligo.

Jedz z Głową

Podsumowaniem dwuletnich szkoleń stacjonarnych oraz wirtualnych spotkań był konkurs na najlepszy jadłospis dekadowy.

Łącznie wpłynęły 24 jadłospisy, przesłane przez intendentów z 12 lubelskich szkół biorących udział w programie. Przy ich ocenie brano pod uwagę m.in.: obliczanie w 3 krokach średnioważonej normy żywieniowej, planowanie posiłków z uwzględnieniem receptur do potraw, czy oznaczanie alergenów.

Nagrody za najlepsze jadłospisy trafiły do: Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów (I miejsce), Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego (II miejsce) i Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta
(III miejsce).

– Staramy się podchodzić kompleksowo do wprowadzania pozytywnych zmian w kwestii zdrowego odżywiania wśród dzieci z lubelskich szkół podstawowych. Oprócz edukacji uczniów oraz rodziców niezwykle istotne jest dostarczenie wiedzy i narzędzi pracownikom żywienia zbiorowego. Zorganizowany dla nich konkurs na najlepszy jadłospis dekadowy pokazuje, jak wiele wynieśli z przygotowanych dla nich szkoleń. Zmiany w szkolnych stołówkach dzieją się na naszych oczach oraz talerzach dzieci – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uczniowie lubelskiego liceum poczują się jak prawdziwi studenci

W ramach ostatniego etapu programu „Jedz z Głową” zaplanowano m.in. drugą turę badań przesiewowych uczennic i uczniów. Ponadto kontynuowana będzie edukacja zdrowotna dla dzieci i ich rodziców w formie wirtualnych spotkań z dietetykiem, psychologiem i trenerem, a w grudniu br. zostanie przeprowadzone podsumowanie aktualnej edycji programu.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *