LublinWiadomości

W Lublinie powstaną kolejne kilometry dróg rowerowych. Miasto szuka projektantów

Miasto szuka wykonawców, którzy zaprojektują kolejne odcinki dróg rowerowych. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie przetarg na 11 lokalizacji.

Jak tłumaczy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju, posiadanie gotowych projektów pozwoli na złożenie aplikacji o dofinansowanie, a uzyskane wsparcie unijne na rozpoczęcie prac budowlanych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Trwa rozbudowa Parku Rury. Są już nowe alejki i ścieżka rowerowa

W ramach ogłoszonego postępowania na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wskazano 7 zadań:

– budowa drogi dla rowerów oraz przebudowa chodnika w al. Kraśnickiej na odcinku od ul. Zana do ul. Roztocze;

– budowa drogi dla rowerów oraz budowa i przebudowa chodnika w ul. Orkana na odcinku od ul. Rycerskiej do ul. Roztocze;

– budowa drogi dla rowerów oraz przebudowa chodnika w ul. Zwycięskiej na odcinku od ul. Orkana do al. Kraśnickiej;

– budowa drogi dla rowerów wraz z przebudową chodnika oraz infrastrukturą przystankową w ul. Smoluchowskiego na odcinku od wysokości posesji Smoluchowskiego 1 do ul. Budowlanej oraz w ul. Herberta na odcinku od ul. Budowlanej do ul. Dunikowskiego;

– budowa drogi dla rowerów oraz przebudowa chodnika w ul. Podzamcze na odcinku od al. Tysiąclecia do wysokości posesji Podzamcze 2 oraz w ul. Walecznych na odcinku od ul. Podzamcze do al. Andersa;

– budowa drogi dla rowerów wraz z budową i przebudową chodnika oraz infrastrukturą przystankową w ul. Plewińskiego na odcinku od ul. Grygowej do ul. Spiessa/ul. Braci Krausse, w ul. Spiessa na odcinku od ul. Plewińskiego do granicy miasta oraz w ul. Braci Krausse na odcinku od ul. Plewińskiego do ul. Vetterów;

– budowa drogi dla rowerów i pieszych od istniejącego zjazdu w ul. Sławinkowskiej do istniejącej ścieżki przy al. Solidarności.

Nowe drogi dla rowerzystów mają powstać w ramach projektu unijnego „Mobilność indywidualna zintegrowana z systemem transportu miejskiego na terenie miasta Lublin”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Zakłada on również dodatkowo rozbudowę chodników zintegrowanych z komunikacją miejską oraz niezbędnej infrastruktury przystankowej i okołoprzystankowej, w tym m.in.: oświetlenia, przystanków autobusowych wraz z informacją przystankową, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz zatok autobusowych. W zakres projektu wchodzą również zadania, dla których Miasto posiada już dokumentację projektową, czyli droga rowerowa w ciągu ul. Abramowickiej oraz al. Warszawskiej.

Otwarcie ofert zaplanowano na 17 czerwca, a biura projektowe będą miało 21 dni na opracowanie koncepcji rozwiązania układu drogowego, zaś na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej 8 miesięcy.

– Celem miasta na ten rok w zakresie mobilności jest też stworzenie jednego, spójnego dokumentu określającego kierunki oraz standardy piesze i rowerowe. Prace nad nim już się rozpoczęły, a kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne. Jednym z ważniejszych projektów rowerowych na kolejne lata jest również modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy – dodaje Artur Szymczyk.

W najbliższych latach, m.in. dzięki środkom europejskim, Miasto planuje realizację co najmniej 30 km dróg dla rowerów oraz około 10 km ciągów rowerowych powiązanych z inwestycjami drogowymi, czyli łącznie 40 km nowej infrastruktury dla rowerzystów.

Pierwszy ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku pakiet lokalizacji, obejmował umiejscowienie ścieżek rowerowych na odcinkach ulic: Sławinkowskiej, Głębokiej, Roztocze, Szeligowskiego i Północnej oraz al. Witosa. Podpisano już umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę drogi dla rowerów wraz z przebudową chodnika oraz infrastrukturą przystankową w ul. Roztocze na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Wielkopolskiej oraz w ul. Szeligowskiego i Północnej na odcinku od skrzyżowania z al. Smorawińskiego do skrzyżowania z al. Kompozytorów Polskich. Ponadto kolejna zawarta umowa dotyczy budowy drogi dla rowerów wraz z przebudową chodnika w ul. Nałęczowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Cisową do skrzyżowania z al. Kraśnicką.

Jak informuje lubelski Ratusz, obecnie trwają procedury związane z wyborem oferenta na zadania dotyczące budowy drogi dla rowerów w ul. Sławinkowskiej na odcinku od ul. Mieczykowej do ul. Kameliowej oraz w al. Witosa na odcinku od ul. Grygowej do ul. Doświadczalnej. Z kolei dla budowy drogi dla rowerów wraz z przebudową chodnika oraz infrastrukturą przystankową w ul. Głębokiej na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Wiercieńskiego postępowanie zostało unieważnione i zostanie powtórzone w najbliższym czasie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejska spółka głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania. Co z systemem e-kontroli?

W pierwszej połowie roku Miasto planuje też zakończyć budowę drogi rowerowej w wąwozie Rury.

Natomiast w ramach realizacji zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego powstaną drogi dla rowerów: przez ul. Lwowską – połączenie drogi dla rowerów po wschodniej stronie ul. Lwowskiej z pasem rowerowym na ul. Podzamcze; wzdłuż ul. Nałęczowskiej – od jej końca w okolicach skrzyżowania z ul. Cisową w kierunku al. Kraśnickiej; wzdłuż al. Warszawskiej od al. Kraśnickiej oraz pomiędzy ul. Kryształową a ul. Berylową.

Jeden komentarz do “W Lublinie powstaną kolejne kilometry dróg rowerowych. Miasto szuka projektantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *