wtorek, 3 grudnia, 2024
LublinWiadomości

Dwa miejskie projekty uznane za wybitny przykład innowacji politycznej na skalę europejską

„Wymyślmy wspólnie Lublin” oraz Szkolne Budżety Obywatelskie – te dwie miejskie inicjatywy znalazły się w gronie dziesięciu finalistów europejskiego konkursu The Innovation in Politics Awards 2024 w kategorii Demokracja. Wybrano je spośród 334 zgłoszeń z 26 różnych krajów.

Projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną strategię Lublin 2030” był realizowany w okresie 2019-2022 przy finansowym wsparciu ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Jego przedmiotem były działania mające na celu wytyczenie kierunków rozwoju miasta w kolejnych latach.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Spacerowy slow life na Szerokim, czy Zaciszna Młodzieżowa? Zakończył się nabór projektów do Zielonego Budżetu (lista)

W pracach nad dokumentem głos oddano mieszkańcom i mieszkankom Lublina, którzy poprzez udział m.in. w grach miejskich, warsztatach i spotkaniach mogli przedstawić swoje plany, wyobrażenia, potrzeby i obawy dotyczące przyszłego obrazu miasta. Rezultatem tych konsultacji był katalog opinii, które następnie zostały oddane grupie 120 przedstawicieli mieszkańców i środowisk zawodowych, wybranych w otwartym naborze, do dalszych opracowań. W kolejnych krokach uczestniczyli zarówno pracownicy Urzędu Miasta, jak i – ponownie – mieszkańcy miasta. Efektem procesu była gotowy dokument: Strategia Lublin 2030.

Z kolei Szkolne Budżety Obywatelskie (SBO) to konkurs, w ramach którego lubelskie placówki oświatowe mogą starać się o dofinansowanie projektów tworzonych przez ich uczniów i uczennice. Każda z zakwalifikowanych do wsparcia szkół otrzymuje po 4 tys. zł oraz organizacyjne i merytoryczne wsparcie w zakresie realizacji zasad SBO.

Dwa miejskie projekty uznane za wybitny przykład innowacji politycznej na skalę europejską
fot. Miasto Lublin

Proponowane przez młodzież pomysły dotyczą najczęściej wprowadzania w budynku szkoły i jej otoczeniu zmian, dzięki którym przyjemniej spędza się tam czas. Zrealizowane dotąd projekty dotyczyły m.in. zakupu stołu do gry w piłkarzyki oraz do cymbergaja, a także urządzenia szkolnej strefy wypoczynku. W trzech zakończonych dotychczas edycjach SBO udział wzięło blisko 50 szkół, które na wdrożenie kilkudziesięciu zaproponowanych przez młodzież rozwiazań otrzymały w sumie 200 tys. zł.

– To budujące, że nasza praca została dostrzeżona na arenie europejskiej. Międzynarodowa organizacja pozarządowa doceniła nasze działania, zaliczając je do najodważniejszych i najbardziej kreatywnych projektów politycznych w Europie – podsumował nominację Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lublin.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin zdecydował: Oto zwycięskie projekty 10. Budżetu Obywatelskiego!

Nagrody Innovation in Politics Awards corocznie od 2017 roku przyznawane są podmiotom, które wykazały się szczególną odwagą i kreatywnością w procesie wprowadzania w życie innowacyjnych rozwiązań wspierających demokrację. Obejmują siedem zakresów tematycznych: demokrację, ochronę klimatu, technologie wspierające demokrację, edukację, rozwiązania usprawniające zarządzanie, rozwój lokalny, spójność społeczną.

Ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji nastąpi podczas uroczystej gali w Barcelonie 2 maja 2024 roku.

 

Jeden komentarz do “Dwa miejskie projekty uznane za wybitny przykład innowacji politycznej na skalę europejską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *