BiznesLublinNieruchomościWiadomości

Mieszkania coraz droższe. Czy pod Lublinem można kupić taniej?

Średnio 95 tys. zł – tyle można zaoszczędzić, kupując dwupokojowe M pod Lublinem. Dla wielu osób podmiejskie lokalizacje lub dzielnice najbardziej oddalone od centrum stały się jedyną szansą na własne mieszkanie. Czy zainteresowani zakupem mają jednak w czym wybierać? Jak wygląda oferta deweloperów budujących pod Lublinem, a jak i w samej metropolii? 

Ile za mieszkanie?

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w lutym bieżącego roku średnia cena metra kwadratowego nowego M w Lublinie wynosiła 11,068 tys. złotych. Z kolei pod miastem mieszkania z rynku pierwotnego kosztowały przeciętnie 6,958 tys. zł za metr kw. Skąd taka różnica w cenie?

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin. Zmiany organizacji ruchu w rejonie dwóch drogowych inwestycji

– Kluczowe znaczenie ma podaż i cena gruntów. W miejscowościach okalających największe miasta są one po prostu dużo tańsze. Ponadto w podmiejskich lokalizacjach dominuje popularny segment rynku mieszkań. W metropoliach średnią cenę metra kwadratowego windują zaś bardzo drogie mieszkania w segmencie premium, wprowadzane przez deweloperów na rynek z myślą o zamożnych nabywcach – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Warto również zwrócić uwagę na średnie ceny mieszkań dwupokojowych. To najchętniej nabywany typ mieszkania. Dane BIG DATA wskazują, że w stolicy województwa lubelskiego deweloperzy życzą sobie za takie lokum średnio 483 tys. zł. Natomiast za rogatkami miast kupujący zapłacą przeciętnie o 95 tys. mniej. Dla porównania dwupokojowe mieszkanie w Warszawie kosztuje aktualnie ok. 767 tys. zł.

Aktualnie w ofercie lubelskich deweloperów jest ponad 2,6 tys. mieszkań dostępnych w Lublinie i niespełna 160 w jego okolicach.

 

fot.: pixabay – zdjęcie ilustracyjne

źródło: RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *