LublinWiadomościZdrowie

Nowy sprzęt i nowe możliwości rehabilitacji pacjentów w ofercie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

W ostatnim tygodniu do lubelskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiły sprzęty, dzięki którym niepełnosprawni pacjenci placówki zyskają szansę na nowoczesną rehabilitację.

Sprzęt Pragma System zastępuje wiele urządzeń rehabilitacyjnych i pozwala na stosowanie szerokiego zakresu metod i terapii. Korzystać z niego mogą pacjenci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, także leżący, poruszający się na wózkach inwalidzkich i sparaliżowani, pod stałą wentylacją mechaniczną. Możliwość wykonywania ćwiczeń w pozycji pionowej eliminuje ryzyko utraty przytomności, co ma duże znaczenie dla komfortu rehabilitowanych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kamila Ćwik nową dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

– Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w województwie i jednym z pierwszych w Polsce, który będzie wykorzystywać ten sprzęt w codziennej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami – mówi dr Kamila Ćwik, dyrektorka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Fundacja „Podaruj Dobro” podarowała szpitalowi Phibox Clinic – przeznaczone do rehabilitacji dzieci urządzenie będące efektem współpracy fizjoterapeutów, inżynierów, programistów i psychologów. Jego działanie opiera się na grach wideo oraz sztucznej inteligencji: fizjoterapeutyczne gry motywują małych pacjentów do wykonywania ćwiczeń, a w tym samym czasie wbudowany moduł AI monitoruje ich poprawność, analizuje parametry ruchowe, wskazuje popełniane błędy i daje odpowiednie instrukcje.

Nowy sprzęt i nowe możliwości rehabilitacji pacjentów w ofercie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie
fot. facebook | Fundacja Podaruj Dobro

Realizowana na Phiboxie fizjoterapia skutkuje poprawą osi kończyn dolnych i postawy ciała, a także utrwaleniem prawidłowych wzorców ruchowych.

Daniel Kocur, prezes fundacji „Podaruj Dobro”, podkreśla: – Ten sprzęt jest swoistą synergią – łączymy polską myśl technologiczną i wykorzystanie potencjału mięśniowego do rehabilitacji dzieci.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital przy al. Kraśnickiej ma powód do świętowania. Robot da Vinci wykonał już 400 operacji

Kocur jest również autorem projektu Manager Rehabilitacji – systemu, który wspomaga osoby po różnych zdarzeniach losowych w kompleksowej organizacji życia, od kwestii prawnych, poprzez rehabilitację, po zakup wózka inwalidzkiego czy specjalnego samochodu.

– Projekt zrobił furorę na Śląsku, a teraz będzie mógł być rozwijany w Lublinie – zaznacza prezes fundacji „Podaruj Dobro”.

 

Jeden komentarz do “Nowy sprzęt i nowe możliwości rehabilitacji pacjentów w ofercie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *