czwartek, 12 września, 2024
LublinWiadomości

Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej! To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

Pozostałości fundamentów budynku z XVIII wieku oraz związanych z nim piwnic odkryli archeolodzy na placu budowy przy ul. Siennej w Lublinie. Działka, na której prowadzone są prace, zlokalizowana jest przy XVI-wiecznym kirkucie, jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce.

Miejsce znaleziska nie jest przypadkowe. Jak poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Dariusz Kopciowski, na to, że na miejscu inwestycji realizowanej przy ul. Siennej 23 stał dom, wskazuje stara mapa z przełomu XVIII i XIX wieku. Jego rozbiórki dokonano najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie XX wieku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jakie tajemnice skrywa ulica Zielona?

Parterowy budynek o konstrukcji murowanej i dwuspadowym dachu, składał się z czterech pomieszczeń.

– Pierwotna bryła wykonana z kamienia wapiennego była jednotraktowa i dwudzielna, posiadała ceglaną piwnicę w części zachodniej – mówi Dariusz Kopciowski. I dodaje: – Piwnica pierwotnie posiadała sklepienie kolebkowe o wysokości 1,90 m, wykonane z cegieł palcowanych uformowanych w XVIII stuleciu. W ścianie północnej, w linii fundamentu, widoczny jest łuk jarzmowy, z zasypaną dalszą przestrzenią. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się otwór o funkcji wentylacyjnej i zsypowej. W ścianie wschodniej usytuowano przejście prowadzące do kolejnej piwnicy.

W części podziemnej zachowała się też klatka schodowa z murowanymi stopniami.

Ze wstępnych ustaleń archeologów wynika, że najpierw powstał budynek, a piwnica pojawiła się później. Budynek został następnie rozbudowany od strony wschodniej o pomieszczenia parterowe nieposiadające podpiwniczenia. Przedsionek z wejściem od ulicy Siennej wyodrębniono zaś w trzecim pomieszczeniu.

Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej. To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

O tym, że budynek był wielokrotnie przebudowywany świadczy fakt, że archeolodzy natrafili na cegłę z sygnaturą „R N”, którą wytwarzano w cegielni Romualda Nowakowskiego na Lemszczyźnie w latach 1903-1908.

Ale to nie wszystko. Obok starych fundamentów archeolodzy odkryli również monety od XV do XX wieku, z przewagą szelągów koronnych i litewskich z lat 1659-1666. Najstarszą monetą, na którą natrafiono jest denar Władysława Warneńczyka pochodzący z XV wieku. Na miejscu znaleziono też tekstylne plomby handlowe datowane na XVII wiek, kule ołowiane do ręcznej broni palnej, a także kafle piecowe i ceramikę.

Wszystkie znalezione artefakty trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie. Na działce powstanie zaś dwukondygnacyjny budynek z poddaszem użytkowym, który, jak zapewnia wojewódzki konserwator zabytków, ma stanowić kontynuację historycznej zabudowy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do lubelskiej fabryki wróciły samoloty (foto)

Jak tłumaczy Dariusz Kopciowski: – ul. Sienna była jedną z dróg prowadzących w kierunku wschodnim do Kalinowszczyzny i dalej do Lwowa. Głównym traktem była obecna ul. Kalinowszczyzna, dlatego tam powstały dwa XVII-wieczne kościoły.

Na przełomie XVIII i XIX w. wzdłuż pierzei południowej ul. Siennej istniały zabudowania i szpital żydowski, a po drugiej stronie drogi usytuowany jest jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce – XVI-wieczny kirkut.

Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej. To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej. To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej. To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

 

2 komentarze do “Odkrycie archeologiczne przy ul. Siennej! To pozostałości zabudowań z XVIII wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *