LublinWiadomości

Powiat Lubelski chce posiłkować się sztuczną inteligencją. Pomóc mają naukowcy z Politechniki Lubelskiej

Projekty naukowe i badania obejmujące m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji w administracji, cyberbezpieczeństwo, czy przechowywanie i analizę danych to główne obszary umowy o współpracy zawartej w środę, 6 marca, między Politechniką Lubelską a Powiatem Lubelskim. 

Politechnika Lubelska i Starostwo Powiatowe w Lublinie będą współpracować. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater i starosta lubelski Zdzisław Antoń. Celem współpracy jest rzecz jasna rozwój regionu.

Jak zauważa prof. Zbigniew Pater, współpraca na linii nauka-biznes-samorząd jest jedną z misji współczesnych szkół wyższych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska i Miasto Biłgoraj nawiązały współpracę w obszarze energetyki

– Uczelnia dzisiaj to nie tylko dydaktyka i nauka, ale to też szeroka współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym. W tym roku Politechnika Lubelska została Ambasadorem Województwa Lubelskiego. To zobowiązuje i dlatego chcemy dzielić się z naszymi partnerami rozwiązaniami, które powstają na uczelni. Współpracujemy już z powiatem łęczyńskim oraz gminą Biłgoraj. Teraz nasi naukowcy będą wspierać powiat lubelski – mówi rektor.

Z kolei starosta lubelski podczas dzisiejszego spotkania towarzyszącemu podpisaniu umowy, podkreślił rolę współpracy z ośrodkami akademickimi, które są bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju powiatu lubelskiego: – „Często borykamy z prostymi problemami. Zatrudniamy wtedy firmy konsultingowe, a przecież Lublin dysponuje ogromnymi zasobami skupionymi na uczelniach. Aby maksymalnie i efektywnie wykorzystać wszystkie nasze możliwości będziemy posiłkować się wiedzą i doświadczeniem Politechniki Lubelskiej”.

Powiat Lubelski chce posiłkować się sztuczną inteligencją. Pomóc mają naukowcy z Politechniki Lubelskiej
fot. PL

Na mocy porozumienia Politechnika Lubelska będzie realizować projekty badawcze, istotne dla lokalnych potrzeb i wyzwań powiatu.

– Naszym celem jest przygotowanie i realizacja wspólnych projektów w ramach dostępnych instrumentów finansowych: europejskich, krajowych i regionalnych. Stworzy to nową płaszczyznę działań na rzecz innowacji i rozwoju naszego środowiska. Przyczyni się także do dalszej poprawy jakości życia społeczno-gospodarczego mieszkańców gmin powiatu lubelskiego – przekonuje starosta lubelski.

Ze strony powiatu istnieje zapotrzebowanie na badania i analizy dotyczące m.in. wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji, cyberbezpieczeństwa oraz przechowywania i analizy danych.

– Wiemy, jak wyglądają procesy administracyjne. Wiemy, jak przebiega obsługa klienta w administracji. Chcemy to usprawnić. W tej chwili powszechne są usługi cyfrowe. Mieszkaniec mógłby z domu załatwić większość spraw w urzędzie, korzystając z pomocy chociażby Avatara, który będzie analizował potrzeby mieszkańca, będzie go ukierunkowywał. A będzie się to działo dzięki sztucznej inteligencji – wyjaśnia dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie Waldemar Wapiński.

I zapowiada pomoc w komercjalizacji rozwiązań powstających na uczelni.

– Mamy Powiatowe Biuro Biznes Lubelskie, w ramach którego współpracujemy z przedsiębiorcami na terenie całego powiatu i bardzo chętnie będziemy rozmawiać z nimi o poszukiwaniu inwestorów – podkreśla Wapiński.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konferencja, którą poprowadzi sztuczna inteligencja. W Lublinie staruje Check IT

Jak informuje dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki, szczególny nacisk położony zostanie również na realizację projektu „Green Human Space”, który zakłada rewitalizację terenów wokół technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz promocję nauki w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Bychawie.

– Wśród najważniejszych obszarów współpracy wskazaliśmy wspólnie troskę o zapewnienie efektywności energetycznej inwestycji, zrównoważony rozwój terenu wokół Technikum Pszczelarskiego oraz wykorzystanie najnowszych technologii, w tym druku i skanowania 3D w celu zaprezentowania dziedzictwa kulturalnego Lubelszczyzny – tłumaczy dyrektor Centrum.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

3 komentarze do “Powiat Lubelski chce posiłkować się sztuczną inteligencją. Pomóc mają naukowcy z Politechniki Lubelskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *