EdukacjaLublinWiadomości

Politechnika Lubelska stawia na komercjalizację wynalazków

Wynalazki, które powstają na Politechnice Lubelskiej, jak zapewniają sami naukowcy, mogą zmienić nasze życie i realnie pomóc w działalności prowadzonej przez przedsiębiorców. Teraz pora na ich komercjalizację. Pomóc ma w tym specjalnie utworzona spółka celowa i pracownicy uczelni, którzy wychodzą ze swoimi rozwiązaniami do firm.

O kontaktach uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym rozmawiano w czwartek na Politechnice Lubelskiej.

– Przez ostatnie dwa lata realizowaliśmy projekt „Nauka dla społeczeństwa” ze środków Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, którego celem było przybliżenie funkcjonowania uczelni i wynalazków, które na niej powstają szeroko pojętemu społeczeństwu – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom

W trakcie programu powstało m.in. 10 prototypów opatentowanych rozwiązań, a 20 naukowców odbyło staże przemysłowe.

– Jako uczelnia techniczna kształcimy kadry dla gospodarki, dlatego dobrze jest, gdy pracownicy wiedzą, jak wygląda życie zawodowe w przemyśle – tłumaczy rektor Zbigniew Pater, który sam po doktoracie odbywał półroczny staż przemysłowy. – Na stażu można też zaproponować przedsiębiorcy rozwiązania, które na Politechnice Lubelskiej powstają. Odbywa się to więc z korzyścią dla obu stron. Naukowcy idą do biznesu z głową pełną wiedzy, pomysłów i nowych rozwiązań, które mogą przedyskutować.

Dr inż. Jakub Pizoń z Katedry Organizacji Przedsiębiorstwa Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej był na półrocznym stażu w Borg Automotive Sp. z o.o. Jego zadaniem było przygotowanie analizy dotyczącej danych produkcyjnych.

– To był naprawdę korzystny czas stanowiący realne połączenie praktyki i teorii w jednym miejscu. Spotkałem się tam z bardzo miłym przyjęciem oraz miałem swobodę w prowadzeniu badań. Na pewno wykorzystam to doświadczenie w dalszej mojej pracy naukowej – mówi badacz.

Rektor ma nadzieję, że takie staże odbywać będzie co najmniej 10 osób w semestrze. Proponować będą oni biznesowi prototyp z Politechniki Lubelskiej, która tylko w tamtym roku stworzyła ich blisko 130. Następna w kolejności polska uczelnia techniczna miała ich niewiele ponad 80.

Politechnika Lubelska stawia na komercjalizację wynalazków
fot. PL

– Mamy się więc czym chwalić, ale ważne jest teraz, żeby te patenty znalazły zastosowanie w praktyce gospodarczej. Zakłady muszą się o nich wiedzieć. Służą temu demonstratory, które będziemy nadal tworzyć, ale uruchomimy też nową aktywność: wykonywanie cyfrowych bliźniaków rozwiązań. W ten sposób łatwiej będzie je prezentować zarówno na wystawach wynalazków, jak i potencjalnym odbiorcom – dodaje rektor Zbigniew Pater.

Żeby dotrzeć do biznesu Politechnika Lubelska wspólnie z uczelniami z Rzeszowa i Białegostoku zakłada spółkę celową, która będzie oferowała przedsiębiorcom rozwiązania powstające w uczelniach technicznych zlokalizowanych na ścianie wschodniej. Efekty mają być widoczne już wkrótce.

Zainteresowanie patentami z Politechniki Lubelskiej może być duże, bo wynalazki są niezwykle praktyczne i można z nich korzystać w codziennym życiu. To m.in. tablica do czytania dla niewidomych, zabezpieczenie antykradzieżowe do motocykli czy rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom wind.

– Naszą turbinę wiatrową będzie można zamontować na dachach domów Wkrótce ruszy program dający mieszkańcom możliwość finansowania takich turbin – tłumaczy dr inż. Konrad Pietrykowski z Katedry Termodynamiki Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej. – Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu ma unikalną możliwość zmiany powierzchni roboczej dzięki czemu, w trakcie pracy, może dostosować się do prędkości wiatru. Jeżeli jest on zbyt silny, można złożyć łopaty turbiny, zabezpieczając ją przed zniszczeniem. Możemy też regulować moc turbiny przez jej ustawienie. Przeważająca większość urządzeń dostępnych na ryku nie posiada regulowanych łopat. Są one nieruchome.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: IPITEX 2024. Lubelskie wynalazki nagrodzone na targach w Tajlandii

Politechnika Lubelska poszukuje już przedsiębiorców chętnych do wdrożenia projektu turbiny w życie. A podobnych wynalazków jest znacznie więcej.

Nie dziwi więc, że lubelscy naukowcy chętnie biorą udział w krajowych i międzynarodowych wystawach wynalazków. Takie wydarzenia pomagają w promowaniu projektów i przyciąganiu uwagi potencjalnych inwestorów. Poza tym wiele z tych rozwiązań jest nagradzanych medalami i wyróżnieniami, co świadczy o ich innowacyjności i potencjale.

Jeden komentarz do “Politechnika Lubelska stawia na komercjalizację wynalazków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *