Startuje Lubelska Wyżyna Wodorowa
Miasto Lublin, Politechnika Lubelska oraz miejskie spółki transportowe – MPK Lublin i ZDiTM zainicjowały powołanie Lubelskiej Wyżyny Wodorowej – partnerstwa, które ma przyspieszyć wdrażanie technologii wodorowych w praktyce, zwłaszcza w transporcie publicznym. List intencyjny podpisano podczas Transportowego Forum Współpracy Transgranicznej.
W poniedziałek, 10 czerwca, podczas Transportowego Forum Współpracy Transgranicznej, podpisano list intencyjny dotyczący utworzenia Lubelskiej Wyżyny Wodorowej. Porozumienie zawarły Miasto Lublin, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Politechnika Lubelska. Nowy podmiot ma wspierać rozwój i wdrażanie technologii wodorowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich praktycznego zastosowania.
– Dzisiejsze wydarzenie to realny krok w stronę budowy przyszłości opartej na technologiach przyjaznych środowisku – podkreśla Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju. – Wierzę, że Lubelska Wyżyna Wodorowa stanie się jednym z kluczowych ośrodków rozwoju tej technologii w Polsce Wschodniej – dodaje.
Inicjatywa ma umożliwić efektywny transfer wiedzy z uczelni do przemysłu oraz przyspieszyć rozwój infrastruktury związanej z wodorem – od stacji tankowania po systemy magazynowania energii. Kluczowym obszarem zainteresowania będzie transport publiczny.
– Już dziś pracujemy nad zintegrowanym systemem obejmującym magazyny energii, carporty i stacje ładowania, które razem tworzą niezawodne i ekologiczne źródło zasilania – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Podczas Forum poruszano także tematy zrównoważonej mobilności i integracji różnych środków transportu. W dyskusjach uczestniczyli przedstawiciele administracji, nauki i praktycy z Polski, Ukrainy, Litwy i Mołdawii. Jednym z punktów programu była również prezentacja miejskiej infrastruktury transportowej, w tym autobusów wodorowych, które już kursują po Lublinie.
– Dążymy do tego, by transport publiczny był nie tylko dostępny, ale i ekologiczny. Technologie wodorowe są jednym z filarów nowoczesnej mobilności – zaznacza Grzegorz Malec, dyrektor ZDiTM w Lublinie.
Obecnie po lubelskich ulicach kursują cztery autobusy wodorowe, a w przyszłym roku tabor ma powiększyć się o kolejne dwadzieścia pojazdów.
– Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem i jednocześnie rozwijać nowe rozwiązania. Lubelska Wyżyna Wodorowa to doskonała okazja do współpracy między samorządem, nauką i biznesem – dodaje Bogdan Kołciuk, prezes MPK Lublin.
Forum zorganizowano w ramach projektu „Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”. Partnerami wydarzenia są Miasto Lublin, Miasto Kiszyniów, Politechnika Lubelska oraz Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego.