piątek, 18 października, 2024
LublinWiadomości

Sezon miejskiej wypożyczalni rowerów dobiega końca. Ale nie wszystkie jednoślady znikną na zimę

151 tys. wypożyczeń i ponad pół miliona przejechanych kilometrów to podsumowanie tegorocznego sezonu z Lubelskim Rowerem Miejskim, który powoli dobiega końca. Od połowy października do dyspozycji użytkowników pozostanie 300 jednośladów. Jest szansa, że część z nich będzie dostępna również w zimie.

Pierwszego dnia wiosny ruszyła tegoroczna edycja Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od tamtej pory miejskie rowery wypożyczono ponad 151 tys. razy, a liczba ich użytkowników powiększyła się o kolejne 11 tys.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rowerzyści doczekają się brakującego odcinka drogi rowerowej. Chodzi o ul. Podzamcze

Tegoroczną nowością były rowery elektryczne. Pierwsze pięć uzupełniły ofertę miejskiej wypożyczalni wraz z początkiem tego sezonu. W lipcu do tej puli dołączyła kolejna piątka. W sumie wypożyczono je 2842 razy, a użytkownicy przejechali na nich 17 542 kilometry.

W tym roku wśród najchętniej wybieranych przez użytkowników stacji znalazły się: ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków (liczba zwrotów: 5208), al. Piłsudskiego / MPWiK (liczba zwrotów: 4759), ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska (liczba zwrotów: 3614), Stacja Vivo Lublin (liczba zwrotów: 3174), al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy (liczba zwrotów: 3101).

Jeśli spojrzymy na wyniki z poprzednich lat, zauważymy, że liczba wypożyczeń systematycznie rośnie. W 2021 roku wypożyczono 76,5 tys. rowerów, podczas gdy w sezonie 2022 liczba ta wyniosła już prawie 120 tys. To o około 5 tys. mniej niż w roku poprzednim i ponad 30 tys. mniej niż w obecnym sezonie.

Cała flota Lubelskiego Roweru Miejskiego liczy 625 rowerów, w tym 15 dziecięcych i 10 elektrycznych rozlokowanych na 131 stacjach, w tym 46 pasywnych.

Od wtorku, 15 października, użytkownicy wciąż będą mieli do dyspozycji 300 jednośladów. Nie wykluczone też, że rowery miejskie zostaną z nami również w zimie.

– Czas funkcjonowania rowerów zimą będzie uzależniony od pogody oraz zainteresowania – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Warto wspomnieć, że system LRM jest powiązany z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem LUBIKA. Oznacza to, że posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin perłą dla turystów. W pierwszej połowie 2024 roku miasto odwiedziła rekordowa liczba gości z zagranicy

Rower Miejski zadebiutował na lubelskich ulicach dziesięć lat temu. W ubiegłym roku przeszedł całkowicie pod zarządzanie miasta, z miejską spółką MPK Lublin jako jego jedynym operatorem.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *