Spadł już pierwszy śnieg. W Lublinie rusza „Akcja Zima”
Wraz nadejściem pierwszych opadów śniegu, Lublin wkracza w kolejny etap przygotowań do sezonu zimowego. Jak zapewnia lubelski Ratusz, z pełnym arsenałem sprzętowym i strategicznymi zapasami materiałów, miasto jest w pełni przygotowane na wyzwania związane z utrzymaniem dróg i chodników w sezonie 2023/24.
W Lublinie spadł pierwszy śnieg. Tym samym miasto rozpoczyna realizację działań w ramach zimowego utrzymania infrastruktury drogowej w sezonie 2023/24. Na wyjazd czekają 53 solarki, 22 ciągniki, 7 ładowarek, 4 pługi i 8 samochodów do wywozu śniegu. Ponadto, w magazynach zgromadzono 4 tys. ton soli drogowej i 750 ton piasku.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Uwaga kierowcy! Tymczasowe wyłączenie Strefy Płatnego Parkowania na ul. Wieniawskiej
Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Rozwoju, zapewnia, że wszystkie jednostki odpowiedzialne za zimowe utrzymanie są już w pełnej gotowości.
– Przeprowadziliśmy kontrolę zakontraktowanego sprzętu oraz zasobów soli i piasku. Pojazdy są wyposażone w urządzenia telemetryczne służące do monitoringu ich pracy, a analiza danych pogodowych prowadzona jest całodobowo – mówi Szymczyk.
W ramach zimowego utrzymania dróg, Lublin podzielono na 7 rejonów, z których każdy posiada własny plan odśnieżania. Zarząd Dróg i Mostów ma za zadanie zadbać o około 705 kilometrów dróg różnego typu. Dodatkowo zapewnia utrzymanie 507 tys. m2 chodników, parkingów i innych przestrzeni publicznych.
Oprócz dróg, miasto dba także o tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. Za każdy z 4 rejonów, odpowiedzialne są firmy wyłonione w przetargach, które dysponują odpowiednim sprzętem i materiałami, a także prowadzą całodobowe dyżury. Ponadto, są one zobowiązane są do interwencyjnego odśnieżania zgodnie z potrzebami, zarówno na terenach objętych stałym utrzymaniem, jak i poza nimi.
Bieżącą analizę sytuacji prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które korzysta z systemów monitoringu wizyjnego, sieci stacji pogodowych oraz programów analitycznych. Miasto wykorzystuje też usługę indywidualnej osłony meteorologicznej zapewniającej codzienne prognozy pogodowe i ostrzeżenia meteorologiczne.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulica Raszyńska już gotowa
Dla bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto.
– Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta – informuje lubelski Ratusz.
„Akcję Zima” wspiera także lubelskie MPK, w którego gestii znajduje się odśnieżanie 780 przystanków komunikacji miejskiej oraz Straż Miejska. Ta ostatnia nadzoruje stan infrastruktury i prowadzi kontrolę w zakresie wywiązywania się z obowiązku odśnieżania przez prywatnych zarządców nieruchomości.
W ubiegłym sezonie, który trwa od listopada do końca marca, koszty zimowego utrzymania miasta wyniosły około 12,6 mln złotych, a najbardziej kosztowna okazała się doba 16-17 grudnia.
fot. Miasto Lublin
Pingback: IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu w województwie lubelskim
Pingback: "Akcja Zima" na pełnych obrotach. Jak wyglądała ostatnia doba?