Studenci architektury chcą zmieniać szpitalne przestrzenie (foto)
Grupa studentów architektury z Politechniki Lubelskiej postawiła sobie za zadanie coś więcej niż projektowanie estetycznych budynków. Chcą tworzyć przestrzenie, które nie tylko wyglądają pięknie, ale realnie wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Swoją misję rozpoczęli od Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie (USD).
Architektura, która leczy
W USD w Lublinie odbyły się wyjątkowe warsztaty. Zorganizowali je studenci koła naukowego: Architektura Zdrowia, a ich celem było zbadanie oczekiwań młodych pacjentów dotyczących tego, jak wyobrażają sobie idealną przestrzeń atriów w szpitalu.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy studenci mają pomysł na szkołę w Gardzienicach
Wydarzenie stanowi część szerszych działań, które mają doprowadzić do stworzenia projektu modernizacji zielonych atriów w budynku szpitala. Przestrzeń ta ma służyć przede wszystkim relaksowi, zabawie oraz zapewniać pacjentom komfort i wytchnienie podczas ich pobytu w placówce. Szczególną uwagę poświęcono elementom, które wpływają na odbiór przestrzeni przez najmłodszych użytkowników. Ważnymi aspektami były motywy, kolory, kształty, zieleń oraz elementy sztuki.
– Zależy nam, aby wprowadzić nową jakość do projektowania. Nasze działania opierają się na m.in. Evidence-Based Design, projektowaniu w oparciu o dowody naukowe, badania, Post Occupancy Evaluation oraz idei Healing Architecture – koncepcjach, które pokazują, że odpowiednio zaprojektowane przestrzenie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i komfort ludzi – tłumaczy prof. Natalia Przesmycka.
Studenci i naukowcy chcą zaangażować w proces projektowania wszystkich użytkowników.
– Może wydawać się to banalne, ale prawda jest taka, że bardzo często napięty harmonogram projektów oraz ograniczenia czasowe minimalizują udział użytkowników w projekcie. Jednak to użytkownicy będą ostatecznie korzystać z takich przestrzeni. Spełnienie ich oczekiwać oraz marzeń, pozwoli na tworzenie przestrzeni, które pozytywnie wpłynął na samopoczucie i zdrowie użytkowników, a w przypadku szpitali, także na przyjazne środowisko w procesie leczenia pacjentów – wyjaśnia dr. inż. arch. Rafał Strojny.
Jak podkreśla naukowiec, to dopiero początek. Koło zapowiada kolejne inicjatywy, które zmienią sposób myślenia o projektowaniu przestrzeni publicznych i służby zdrowia.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe łóżka w lubelskim szpitalu. Kupili je studenci
Warsztaty są efektem współpracy członków Klastra Lubelska Medycyna: Politechniki Lubelskiej (zespołu specjalistów z zakresu architektury obiektów służby zdrowia), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz firmy Simba, w ramach projektu InnoDesign.
fot. materiały prasowe
Pingback: Lubelskie ma nowych konsultantów wojewódzkich