LublinWiadomościZdrowie

Światowy Dzień Walki z Depresją. Lublin zaświeci się na niebiesko w ramach kampanii „Żałoba 146 rodzin”

W piątek, 23 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W ramach kampanii „Żałoba 146 rodzin”, która zwraca uwagę na problem depresji wśród dzieci i młodzieży, iluminacje na Placu Litewskim zaświecą się dzisiaj na niebieski kolor. Nazwa kampanii nie jest przypadkowa, bowiem w 2023 roku właśnie tyle osób w wieku 7-18 lat odebrało sobie życie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi ok. 3-4 proc. wszystkich zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią blisko 1,5 mln osób.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zmodernizowano jedyny w regionie oddział toksykologii. Pacjenci z zatruciami będą leczeni w lepszych warunkach

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W tym dniu uwaga skierowana jest na problem depresji, która nie jest chorobą zarezerwowaną tylko dla dorosłych i coraz częściej dotyka też dzieci i młodzież. Jak podaje Forum Przeciw Depresji, na depresję cierpi 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, 2 proc. w grupie 6-12 lat i nawet 20 proc. młodzieży.

Policyjne statystyki są alarmujące. Tylko w 2023 roku liczba odnotowanych przez policję prób samobójczych dzieci i młodzieży poniżej 18 lat wyniosła 2139, czego 146 prób zakończyło się śmiercią. Przy czym nieodnotowanych prób może być znacznie, znacznie więcej.

Organizatorem akcji „Żałoba 146 rodzin”, do której przyłączyły się 24 polskie miasta, w tym Lublin, jest Fundacja Słonie na Balkonie. Organizacja ta od 12 lat zapewnia dostęp do profesjonalnej pomocy i wszechstronnej terapii dla dzieci zmagających się z depresją. W ramach prowadzonej kampanii fundacja wystosowała również petycję do Ministerstwa Zdrowia, w której apeluje o poprawę dostępności pierwszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce.

By zwrócić uwagę na problem depresji wśród najmłodszych wiele miast w Polsce opuści dzisiaj flagi samorządowe do połowy lub zawiesi na nich kir. W niektórych będą wyświetlane animacje, a w Lublinie Plac Litewski zostanie podświetlony na niebiesko.

– „Baobab”, kasztanowce wzdłuż budynku poczty oraz fontanny multimedialne będą podświetlone od godz. 18:00 do 2:00 – przekazała Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Gdzie w Lublinie można uzyskać pomoc?

Dla tych, którzy potrzebują profesjonalnej pomocy, całodobowe konsultacje psychologiczne pod numerem 733 588 900 prowadzi Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. Centrum zapewnia również bezpośrednie spotkania z psychologiem.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Osteoporoza to problem ponad 2 mln Polaków, głównie kobiet. Może prowadzić do ciężkiego kalectwa i śmierci, ale w Polsce wciąż jest lekceważona

Ponadto, indywidualne wsparcie psychologiczne i treningi kompetencji społecznych oferuje Galeria Labirynt. Po pomoc można się zgłosić również do Baobabu przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b, prowadzonym przez Stowarzyszenie Homo Faber.

Ważną rolę w ekosystemie pomocy odgrywa także lubelska Fundacja Sempre a Frente. Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie, które prowadzi, oferuje wsparcie dla młodych osób do 18. roku życia w kryzysach psychicznych, jak i ich rodzicom czy opiekunom. Fundacja posiada również Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, które oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla osób w wieku 13-30 lat, od warsztatów po indywidualne konsultacje.

fot. Miasto Lublin | Światowy Dzień Walki z Depresją – fontanna podświetlona na niebiesko

Jeden komentarz do “Światowy Dzień Walki z Depresją. Lublin zaświeci się na niebiesko w ramach kampanii „Żałoba 146 rodzin”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *